НЕ ЈЕДЕМО ВОЋЕ, ВОЛИМО МАСТ: Последњи "Батутов" здравствено-статистички годишњак о навикама грађана у Србији

В. Ц. С.

22. 11. 2021. у 10:42

ГРАЂАНИ Србије не конзумирају сваког дана воће, ван посла се нерадо баве физичким активностима, у малом проценту вежбају, па чак и возе бицикл, али зато сваки четврти пуши, а готово пола нације не бежи ни од алкохола. Најновији Здравствено-статистички годишњак Србије за 2020, који је недавно објавио Завод за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", показао је да су нам здравствене навике шаролике.

НЕ ЈЕДЕМО ВОЋЕ, ВОЛИМО МАСТ: Последњи Батутов здравствено-статистички годишњак о навикама грађана у Србији

Фото Shutterstock

Рецимо, свега 41,8 одсто грађана конзумира бар једну шољу млека и/или млечних производа дневно, док је 2013. године овај проценат премашивао половину нације. Најређе то чине најсиромашнији, испитаници нижег степена образовања и становници ванградских насеља. Хлеб сваког дана користи 86,2 одсто нације, чешће мушкарци, старији од 65 година, становници јужне и источне Србије, најсиромашнији.

Коришћење животињских масти за припремање оброка повећано је за 14 одсто у односу на 2013. (код 39,2 процената грађана), док воће свакодневно једе тек 39,4 одсто њих. Поврће је заступљено седам пута недељно на трпези половине испитаника. Значајно чешће воће и поврће једу становници Београда, као и они вишег образовања и бољег материјалног статуса.

Што се тиче физичких активности, највећи број грађана (46,3 одсто) је у току радних активности изложен умереном физичком напору. Лаком напору је изложено 41,1 одсто људи (углавном седење или стајање), док је тешком раду изложено 9,8 одсто.

Свакодневно ходање у трајању од најмање 10 минута упражњава 75,2 одсто популације, а вожњу бицикла девет одсто. Овде доминирају Војвођани са 23,5 одсто. Само 9,7 одсто становника Србије проводи бар 30 минута дневно у ходању или вожњи бицикла.

Занимљиво је да наши грађани просечно седе 4,7 сати дневно, највише у Београду (5,8 сати). Такозваном ексцесивном седентарном стилу живота (седење 420 и више минута током уобичајеног дана) изложено је 23 одсто становништва, односно сваки четврти. Такође, сваки четврти пуши, а 31,9 одсто старијих од 15 година то чини свакодневно или често. Код нас је употреба дувана већ низ година један од најзаступљенијих фактора ризика по здравље.

У години која је претходила истраживању сваки четврти пушач је покушао да остави дуван, сваки други је био забринут за сопствено здравље, а само трећина је добила савет лекара да се одрекне ове навике.

У Србији 49,3 одсто становника конзумира алкохол, док га 39,3 одсто никада није пробало.

МАЊЕ ПИЈЕМО ОД ЕВРОПЉАНА

БАР једном месечно ексцесивно (више од шест пића заредом) пије 9,2 одсто становништва, што је нижи проценат од просека ЕУ. Највише се напијају Норвежани - 73,4 одсто, Данци (28,7) и Румуни (23,9). Просек ЕУ је 14,8, а изнад нас су и Словенци и Хрвати са 18,2, односно 12,6 одсто популције. У Србији забрињава то што сваки шести адолесцент најмање једном ексцесивно пије, без обзира на пол!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)