НА ОДВИКАВАЊУ И ДЕТЕ ОД 12 ГОДИНА: Болести зависности све више међу најмлађима, последњи тренд је да „бинџују“ алкохол

Новости онлине

21. 11. 2021. у 00:40

„ЗАБРИНУО сам се за брата који има 14 година, летос је почео да пије са друштвом и стално су правили као неке журке и репризе тих журки...

НА ОДВИКАВАЊУ И ДЕТЕ ОД 12 ГОДИНА: Болести зависности све више међу најмлађима, последњи тренд је да „бинџују“ алкохол

Фото: Free Images Pixabay

Испричао ми је да узму вотку, виски, вино и пиво, све то помешају и направе као неки коктел и онда се такмиче ко ће више да попије на екс", прича за "Блиц" Виктор В (26). Ово је само једна од илустрација како млади све раније и све чешће почињу са опијањем, а оно што је сада постало прилично популарно, то је "бинџовање алкохолом".

Како прича, једне вечери се ствар отела контроли.

- Затекао сам их пијане једно вече, а девојчица од 14 година је била скроз мокра. Кад сам их питао шта се десило, рекли су ми да "се препила" и да су је тако обучену туширали хладном водом како би дошла себи - препричава он у каквом очајном стању је затекао друштво, нарочито девојчицу.

Проблеми се јављају управо у том периоду, између осмог разреда и преласка у средњу школу. То је најкритичнији период за промене понашања и самог обликовања идентитета који је карактеристичан за адолесценцију, кажу лекари. Свака пета особа између 15. и 24. године редовно пије алкохол, показују истраживања Европске комисије. Наши лекари сведоче о томе и да све млађи долазе на одвикавање од алкохолизма.

О проблему са алкохолом отворено је за "РТС" говорио један други младић, С. Н, пацијент Специјалне болнице за болести зависности.

Паре за ужину користио за алкохол

Како пишу, почео је да пије у седмом разреду основне школе. Петком и суботом – три пића. У средњој школи много више. Паре за ужину користио је за алкохол, прво пиво, а затим жестока пића. Сада је С. Н, иако млад, други пут на одвикавању.

- Почео сам да тонем, породица ме избегава, остао сам без посла, упао у блато - испричао је за "РТС".

У Специјалној болници за болести зависности лече се старији од 18 година. Примећују да се јавља све већи број младих. У Институту за менталне болести, ипак кажу, да се код њих лече и деца од 12 година.

Бинџовање алкохолом

- Тинејџери доби од 15 до 19, и то сваки шести, бар једном месечно ексцесивно пије алкохол. У страној литератури и код нас се усталио израз "бинџовање алкохолом", што значи да током једне прилике, одједном попију велику количину алкохола - каже др Марија Дабетић, психијатар из Института за менталне болести.

Фото: Free Images Pixabay

 

Тинејџерско доба је само по себи изазов, породице морају отворено да разговарају и да препознају проблем.

- Проблеми се јављају у неком размаку између осмог разреда и преласка у средњу школу, то су најкритичнији периоди за промене понашања и самог обликовања идентитета који је карактеристичан за адолесценцију - истакао је за РТС др Душан Војиновић, клинички лекар из Специјалне болнице за болести зависности.

Алкохолизам има неколико фаза, последња је зависнички образац који се успоставља после седам до десет година опијања. Последњи подаци стручњака не охрабрују.

- Свуда у свету је, па и код нас, забележена повећана злоупотреба, већа конзумација алкохола, он је легалан и доступан - каже др Марија Дабетић.

Др Војиновић указује на то да је важно да имате отворену комуникацију, што је за почетак најбитније да буде позитиван породични модел, да се негује нулта толеранција према алкохолизму бар када су у питању малолетници.

 

Фото: Free Images Pixabay

Отац: "Види какав си!"; Син: "Исти као ти!"

Лекари упозоравају: здрава породица је основа свега. Отворен разговор, заједничко решавање проблема и лични пример – не можемо од наше деце да тражимо да се понашају онако како се ми не понашамо.

Баш то је аргумент саговорника с почетка приче – када би му отац рекао "види какав си", он је одговарао "исти као и ти".

Мало другачију тактику применио је отац Д. С. кад је имала 15 година и изразила жељу да пије алкхол по први пут са друштвом у проводу.

- Кад сам му рекла да се моје друштво договорило да пијемо једно вече, он ми је рекао добро, али прво ћеш са мном да пијеш. Тако смо ми седели и пили, да би ми на крају било баш лоше, чак сам се и исповраћала, а он ме је само упитао "је л и даље желиш да пијеш алкохол" - препричава своје искуство Д. С.

Анкету о распрострањености конзумирања алкохола на узорку од 200 малолетника који похађају средње школе спровела је пре пар година неформална група нишких средњошколаца под називом "НИ.шта..тешко…".

Фото: Free Images Pixabay

Резултати анкете

- Млади почињу да пију алкохол са 10 година (5 одсто), а најчешће почињу да пију са 13 година (18 одсто), са 14 година (23 одсто) и са 15 година (20 одсто). Код узраста од 15 година 77 одсто младих је досад пило алкохол, и то 66 одсто девојчица и 82 одсто дечака. Код узраста 17 година 90 одсто младих је пило алкохол (89 одсто дечака и 91 одсто девојчица), наводи се у разултатима анкете и додаје:

- Од оних који пију, пијано је било 40 одсто малолетника, а прво пијанство су неки од њих имали већ са 12 година. Најчешће им се прво пијанство десило са 15. Од оних који сада имају 15 година и пију, сваки трећи је досад био бар једном пијан.

На питање коју врсту алкохола конзумирају, малолетници су навели да су од алкохола пробали пиво (57 одсто), вино (44 одсто), сајдере (12 одсто), ликере (15 одсто) и жестока пића (30 одсто).

На питање колико често пију, 57 одсто малолетника се изјаснило да пије ретко, 22 одсто наводи да пије једном недељно, а 10 одсто њих да пије пар пута недељно.

Фото: Free Images Pixabay

85 одсто родитеља малолетника не знају да им деца пију

- Родитељи 85 одсто малолетника знају да им деца пију, а 71 одсто оних који пију каже да им родитељи дозвољавају да пију. Отворено на тему алкохола са родитељима може да прича 78 одсто малолетника. Одређене здравствене проблеме (тровање, несвестица, јака главобоља и сл.) узроковане алкохолом досад је имало седам одсто оних који пију, а само један одсто је због тога морао код лекара.

Алкохол се пије углавном у друштву, али чак 22 одсто малолетника се изјаснило да пију и кад су сами. Иако је законом забрањено продавање алкохола малолетницима, чак 80% оних који пију кажу да без проблема набављају алкохол у продавници или им се служи у кафићу, наводи се у истраживању. Малолетници су навели да пију алкохол углавном зато што им прија и зато што их опушта, чак 65 одсто њих.

Сваки други малолетник познаје неког ко је био насилан због алкохола

- Због утицаја алкохола досад је било насилно око 11 одсто малолетника који пију, а сваки други малолетник каже да међу друговима и познаницима има неког ко је био насилан због алкохола. Уколико неко од пријатеља има озбиљних проблема због алкохола, 75 одсто младих би покушало да му помогне, а само 12 одсто њих би контактирало родитеље те особе. Да може да утиче на закон, 20 одсто анкетираних малолетника би забранило алкохол, 10 одсто њих би алкохол дозволило малолетницима, а највећи број њих - 70 одсто оставило би како је и сада - наводи се у истраживању.

Фото: Free Images Pixabay

Деда му дао да проба алкохол на слави

Један од испитаника је навео да је први пут алкохол пробао са 10 година. Иако у анкети није било тражено да се наведе на који начин је први пут дошао у контакт са алкохолом, он је дописао да му је "деда дао да проба алкохол на слави". Исти испитаник је навео да сада, неколико година касније, редовно конзумира алкохол.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ПРВЕНЧЕ МАМИНО... Последња објава преминуле водитељке Бојане Јанковић