ПРАВИ СЕ СПИСАК УКРАДЕНОГ СРПСКОГ БЛАГА: Подаци се прикупљају, не зна се колико је уметнина нестало

Новости онлине

19. 11. 2021. у 07:24

ОТКРИЋЕ Титовог сата несталог пре десет година, и то на аукцији у Хонгконгу, актуелизовало је питање колико је тачно вредних дела нестало из наших музеја, како да их нађемо и баштину боље чувамо. Упућени кажу да су се некада највише крали новчићи, нумизматика, а данас злато.

ПРАВИ СЕ СПИСАК УКРАДЕНОГ СРПСКОГ БЛАГА: Подаци се прикупљају, не зна се колико је уметнина нестало

Архива

Једна од највећих крађа код нас десила се 2019. Из Музеја примењене уметности нестао је 41 предмет, сви златни, а само један је пронађен. Злато је недавно засијало и на аукцији у Хонгконгу. Испоставиће се, исто оно без којег је Музеј Југославије остао пре више од деценију.

Помоћник министра за заштиту културног наслеђа и дигитализацију Данијела Ванушић каже да је јако важно да установа заштите одмах пријави полицији када дође до крађе уметничког дела.

- Полиција онда покреће кривичну пријаву против Н. Н. лица и прибавља од установе заштите све податке везане за то дело. Тако је, када је нестао овај сат 2005. године, Музеј историје Југославије доставио све податке о овом предмету, о његовом изгледу и о пореклу и о власништву и ти подаци су временом унети у Интерполову базу. Тако да када се он појавио на аукцији у Хонгконгу, они су могли одмах да лоцирају да је ово дело украдено, али такође и да потиче из Србије - објашњава Ванушићева.

Код крађе културних добара најчешће нема довољно елемената који указују на организовани криминал. Ако постоје, као у случају недавно пронађене слике Влаха Буковца, онда су надлежност Одсека за сузбијање кријумчарења културних добара.

- Велики је јаз између извршилаца самог чина крађе од оних који се баве продајом. Продајом се углавном баве људи који се разумеју у уметничка дела, разумеју се у начин на који дело треба да буде преиначено и презентовано, они се углавном контактирају и преко њих се предмети продају углавном ван територија Републике Србије - истиче шеф Одсека за сузбијање кријумчарења културних добара у МУП-у Дејан Бурмаз.

Како препознати украдено дело

Проналажење украденог уметничког дела само је први корак у утврђивању његове аутентичности.

- Културна добра по Закону о културним добрима су документована у одговарајућим регистрима. Чак и ти регистри не садрже довољно елемената за препознавање када их пронађе полиција, јер се базирају на његовом културно-историјском обележју, вредности итд., а мање на оним детаљима који су нама важни, као што су тежина и димензије - каже Бурмаз.

А да до крађе не би ни дошло, најважнији је добар систем обезбеђења. Један од најбољих има Галерија Матице српске.

- То подразумева да имамо систем и видео-камера и видео-надзора и детекције покрета, противпожарни, противпровални и оно што је можда најновије и најинтересантније - јесте тај систем померања слика, где се на покрет слике заправо алармира систем који покреће систем обезбеђења - појашњава управница Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски.

Систематизација украдених дела у току

Министарство културе је пре годину дана послало допис музејима и галеријама да им доставе информације о свим украденим уметнинама.

- Ми смо желели да музеји из својих архива извуку сву расположиву документацију о неким случајевима који су се десили раније и који нису разрешени, тако да смо ми добили обимну документацију, разнолику, и ми сада радимо на сређивању и систематизовању тога и заједно са тужилаштвом и са полицијом ми ћемо, у ствари, када систематизујемо те податке употпунити данашње базе - наводи помоћница министра културе за заштиту културног наслеђа и дигитализацију.

Подаци се још прикупљају, па се не зна колико је тачно културних добара нестало, нити њихова вредност.

(РТС)

БОНУС ВИДЕО: ГДЕ ЈЕ СРПСКО БЛАГО - Каква је судбина хиљада рукописа, реликвија, икона, уметничких дела...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије