СЕЋАЊЕ НА ХЕРОЈЕ СОЛУНЦЕ: Почаст на Српском војничком гробљу у Тијеу надомак Париза, уочи Дана победе у Првом светском рату

СОЛУНЦИМА који почивају на Српском војничком гробљу у Тијеу код Париза у суботу је одата почаст поводом Дана победе у Првом светском рату. Комеморацију је организовао Савез Срба Француске, а помен је одржао ђакон Никола Трифуновић из Руске православне цркве Свети Сергеј у Паризу.

СЕЋАЊЕ НА ХЕРОЈЕ СОЛУНЦЕ: Почаст на Српском војничком гробљу у Тијеу надомак Париза, уочи Дана победе у Првом светском рату

Фото Г. Чворовић

У присуству најмлађих чланова фолклорног друштва "Младост" из главног града Француске у српским народним ношњама и окупљених грађана, венце су положили амбасадор Србије у Паризу Наташа Марић, изасланик одбране пуковник Дејан Милосављевић, представници српских удружења из дијаспоре и чланови породица неких од овде сахрањених ратника.

- Нарочито смо поносни и почаствовани што са нашим заставницима присуствујемо церемонији у име вредности и братства које делимо са српским народом - поручио је Филип Рењије, комесар Вечне ватре код Тријумфалне капије.

Уз српске и француске заставе, интониране су химне "Боже правде" и "Марсељеза", а окупљени су могли да чују и стихове песме Владислава Петковића Диса "Међу својима", док је председник Срба Француске Ђуро Ћетковић подсетио на голготу овде сахрањених 748 солунаца, као и на милионске жртве Срба и Француза у Првом светском рату и савезништво две нације. Нарочито је било приметно присуство великог броја младих на којима остаје наставак традиције.

Срби из Париза се на Српском војничком гробљу у Тијеу окупљају сваког Видовдана и на Дан победе у Првом светском рату.

ПРЕДСЕДНИК Савеза Срба Француске Ђуро Ћетковић је пренео да ће крајем овог месеца у Кабуру на Атлантској обали у Авенији краља Петра Првог од Србије бити откривена спомен-плоча, на стогодишњицу краљеве смрти.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

УКРАЈИНА ЈЕ ПАЛА НА КОЛЕНА: Стигао ултиматум који не смеју да одбију

УКРАЈИНА ЈЕ ПАЛА НА КОЛЕНА: Стигао ултиматум који не смеју да одбију

ЛИДЕР пољске опозиционе партије Право и правда и бивши премијер Пољске Јарослав Качињски поручио је да Украјина не може бити примљена у Европску унију док не одбаци политику величања Степана Бандере, Украјинске устаничке армије и Организације украјинских националиста.

05. 07. 2026. у 07:22

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

Комфор по мери клијената: Нова линија пакета АЛТА банке