ИВАН ЉУЈИЋ, АУТОР ВИДЕО-ИГРЕ О ПУПИНУ И ТЕСЛИ: Изазов је направити едукативну, а забавну игру

Novosti online

05. 11. 2021. у 14:17

ПРОТЕКЛЕ недеље у Музеју науке и технике отворена је изложба "Развој и примена рендгенске технологије код Срба – од Тесле и Пупина до данас" на којој су, између осталог, изложене две видео-игре едукативног и забавног карактера посвећене славним српским научницима.

ИВАН ЉУЈИЋ, АУТОР ВИДЕО-ИГРЕ О ПУПИНУ И ТЕСЛИ:  Изазов је направити едукативну, а забавну игру

Фото: Промо

Протекле недеље у Музеју науке и технике отворена је изложба "Развој и примена рендгенске технологије код Срба – од Тесле и Пупина до данас" на којој су, између осталог, изложене две видео-игре едукативног и забавног карактера посвећене славним српским научницима.

Једна од игара зове се Научникове одаје: пут открића, ХОПА жанра (проналажења скривених објеката), чији је идејни творац Иван Љујић (26) полазник Game Design BootCamp, бесплатног образовног програма Нордеус фондације. Овај млади гејм дизајнер са својим тимом 4Геар Студио, који чине Љубица Маринковић, такође гејм дизаjнерка, Драган Кубуровић, гејм девелопер, и Марија Богдановић, 2Д артисткиња, направио је игру намењену посетиоцима изложбе који желе дубље да разумеју изуме, њихове делове и начин на који функционишу. До 30. 11. у музеју, кроз игру, могу да уживају и сви они који воле науку, практичне експерименте и планирају да се усмере ка техничким наукама, математици, механици или програмирању.

- Едукативни садржај интересантан је самим тим што је играч један од научних сарадника који помаже научницима попут Тесле и Пупина у процесу откривања неког од проналазака који се налазе на изложби - открива на почетку разговора за Новости.рс тим лидер Иван Љујић, који је осмислио ову интересантну игру.

Фото: Промо

 

Како је текао процес развоја игре? Шта је у том процесу било најзанимљивије, а које су највеће баријере са којима сте се сусретали?

Пре самог развоја било је потребно осмислити како ће игра тачно функционисати и на који ће начин анимирати посетиоце изложбе, што се дешавало у оквиру Game Design BootCamp Нордеус фондације. На овом сложеном задатку радио сам заједно са Љубицом Маринковић и као производ тог рада настала је документација на основу историјске грађе о два српска научника, по којој је игра и настала. Развој игре отпочео је у Crater training центру презентовањем документације за израду игре, која се врло брзо претворила у разраду плана и тестирања сопствених способности и знања. Пред себе смо ставили циљ да направимо спој процеса учења и играчког искуства посебно адаптиран на услове изложбе и верујем да смо у томе успели. Кључне улоге у процесу играли су међусобно поверење и одговорност, јер су нам задаци у тиму били толико различити да је свако истовремено доносио игри нешто јединствено без чега она не би могла да настане. Као примарни изазов навео бих време, јер иако смо кључне циљеве постигли, увек остаје осећај да би играчко искуство могло да се унапреди, неки објекти додају или развије нека потпуно нова механика, што не искључујемо као могућност након завршетка изложбе.

Шта је заправо био циљ бесплатне едукације којој сте имали прилику да присуствујете? Да ли сте га остварили?

Циље је био дизајнирати игру према потребама свих страна које учествују у пројекту. Игра је требало да одговори на веома специфичну тему, да буде едукативна, направљена у кратком року и малом тиму а да притом буде јединствена и забавна посетиоцима изложбе "Развој и примена рендгенске технологије код Срба – од Тесле и Пупина до данас" у Музеју науке и технике.

Фото: Промо

 

Какво је ваше искуство у процесу развијања видео-игре гледано из угла односа у тиму? Како је изгледала подела улога?

Заиста је било сјајно у сваком смислу, почев од едукације која нам је дала ветар у леђа па све до самог развојног процеса и људи који су нам пружили организациону и менторску подршку. Најлепша особина коју један тим може да има је пасија према ономе што ради и сматрам да је то оно што је пројекат у највећој мери учинило успешним. Љубица и ја смо у 4Геар Студио тиму били задужени за механику игре, Драган је био задужен за њен технички развој, док Марија се нашла у улози гејм артисткиње.

Шта је најзначајније што сте научили? Да ли се нешто може посебно издвојити или је пак то један пакет усвојених знања и вештина?

За образовни програм Нордеус фондације, Game Design BootCamp, пријавио сам се заједно са Љубицом, јер сам већ дуже време пратио развој домаће гејминг индустрије са жељом да у неком наредном периоду постанем и њен активни учесник. Концепт целог пројекта ми се од старта допао јер је био организован око структуре гејм дизајн документа, тако да свако предавање представља припрему за рад на једном од 4 поглавља. Испоставило се веома изазовним али и интересантним прилагодити игру тако да одговори задатку и циљу који смо желели да постигнемо. Релативно брзо смо се одлучили за ХОПА механику игре јер смо тако најбоље могли да пренесемо посетиоцима причу коју смо желели. Деветнаести век и изуми настали у том периоду су нас инспирисали да игри дамо благи стимпанк изглед како би у све унели дозу узбудљивости. Сваком од три научника одлучили смо да посветимо по један ниво, а играча смо ставили у улогу њиховог помоћника. На самом крају било је сјајно видети своју идеју о видео игри расписану кроз све њене главне аспекте независно од такмичарског дела пројекта. Касније када се испоставило да ћемо проширити тим и имати прилику да направимо и одиграмо своју прву игру, цео пројекат је добио још узбудљивију перспективу.

Који су планови за будућност и даљи развој каријере?

Будућност је засигурно у гејмингу, а ова едукација ми је дала могућност да за веома кратко време сагледам читав процес развоја игре и суочим се са свим изазовима специфичним за ову индустрију. Тренутно сам на позицији бизнис аналитичара у компанији Two Desperados која обједињује вештине гејм дизајна и пословне интелигенције, што је заправо савршен спој мог образовања и љубави према видео-играма.

Нордеус фондација, након овог, организује још један бесплатни образовни програм, овог пута за технички развој видео-игара за који су пријаве у току. Какво је твоје мишљење о томе?

Свака помоћ у едукацији у гејмингу веома је значајна, и радо бих препоручио овај програм свима које занима технички развој видео игара. Колико знам, пријаве за бесплатан курс су актуелне до 12.11. и могу се обавити преко Нордеус Хуб веб-сајта, а образовни програм траје од 15. новембра до 10. децембра. Након четири недеље рада сваки полазник имаће своју ФПС игру.

О Нордеус фондацији

Нордеус фондација основана је са циљем да се помогне деци и младима да стекну вештине, знања и компетенце потребне за успех у дигиталној економији кроз подршку образовању и развој подстицајног и креативног окружења.

У области подршке образовању фокус је на спровођењу иновативних програма заснованих на интердисциплинарном приступу, искуственом учењу и развоју компетенци за 21. век. Док у области развоја екосистема креативних индустрија Нордеус фондација наставља са досадашњим напорима Нордеуса кроз програме Нордеус Хуба и удруживањем са бројним компанијама кроз организације попут Иницијативе Дигитална Србија и Српске гејминг асоцијације чији је Нордеус и суоснивач.

Део Фондације, Образовни центар Нордеус Хуб, посвећен је бесплатном образовању младих у различитим областима важним за развој игара. До сада је кроз образовне програме прошло више од 4.000 полазника из целе земље и подржано је више од 40 тимова. Овај центар је директно допринео и развоју талената за многе гејминг компаније у Србији.

54 - 0015

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИ АПЛАУДИРАО ВУЧИЋУ: Ове моћне речи председника Србије одушевиле најмоћнијег човека света (ВИДЕО)