“ОН БЛАГОСИЉА БУГАРСКИ И СРПСКИ НАРОД”: У Софији обележено 700 година од упокојења краља Милутина, задужбинара манастира на Косову (ВИДЕО)

Novosti online

29. 10. 2021. у 21:22

СЕДАМ векова од смрти српског краља Милутина, чија је главна задужбина манастир Бањска на Косову, обележено је данас свечаном архијерејском литургијом у Цркви Свете недеље у Софији, где почивају његове мошти.

“ОН БЛАГОСИЉА БУГАРСКИ И СРПСКИ НАРОД”: У Софији обележено 700 година од упокојења краља Милутина, задужбинара манастира на Косову (ВИДЕО)

Фото: Принстскин

Саветник за културу председника Србије Александра Вучића, Дејан Савић, рекао је да је данашња манифестација била несвакидашњи и изванредан догађај и да је то не само црквени, него историјски празник који на један најлепши начин уједињује два народа, српски и бугарски.

- Поводом 700 година од упокојења светог краља Милутина дошли смо овде да литијом обележимо тај велики и значајан датум, а први пут изнесемо мошти краља Милутина изван цркве - рекао је Савић.

Навео је да је реч о празнику о "кога бисмо на првом месту ми у нашој земљи морали мало пажљивије да обележимо". Савић је рекао да је то био догађај који превазилази црквене и друштвене димензије када су у питању односи два народа.

- Укратко, то је сигурно једна манифестација за памћење и историјска манифестација - навео је Савић и додао да такве догађаје треба да искористимо за зближавање два народа која су сама по себи блиска, и географски, историјски и по религији.

Манифестацији у Софији поводом 700 година од упокојења краља Милутина присуствовао је и амбасадор Србије у Бугарској Жељко Јовић, који је рекао да је свети краљ Милутин заиста најбољи и највреднији мост који тренутно имамо између братског српског и братског бугарског народа и природна спона која може да нам помогне да наши укупни билатерални односи буду још бољи. Јовић је навео да је велико задовољство и част, али пре свега, огромна одговорност бити српски амбасадор у Републици Бугарској у дану када се обележава 700 година од упокојења великог српског краља Стефана Уроша Милутина, познатијег као свети краљ Милутин.

Фото: Принстскин

- Великом манифестацијом, као и бројним догађајима претходних дана и догађајима који ће уследити наредних дана, имали смо прилику да, пре свега, једни другима још једном поновимо колике су наше братске везе, везе између Србије и Бугарске, везе између српског и бугарског народа - навео је српски амбасадор.

Према његовим речима, то је и прилика да подсетимо нашу средњу генерацију и нешто старије суграђане на значај који свети краљ Милутин има, а који је српску државу довео до великог успона. Јовић је рекао да краљ Милутин у смислу културе учинио много и да је познат и препознат у свим историјским изворима по свом меценству, дарежљивости и помоћи коју је давао гладнима, немоћнима и болеснима.

- С друге стране, данас је била прилика да своју децу научимо, да им покажемо ко су, да им кажемо где су им корени, како би они знали где да иду и како би своју земљу градили на најбољи могући начин - рекао је Јовић.

На манифестацији су учествовали бројни верници, гости, свештеници и пријатељи, а Белоградчишки епископ Поликарф је рекао да са посебним достојанством обележавамо 700 година од упокојења светог краља Стефана Милутина, чије се мошти налазе у митрополијском катедралном храму Свете недеље у Софији.

Фото: Принстскин

- Већ 552 године он благосиља наш бугарски народ и српски народ. За два народа свети краљ Стефан Милутин је један велики и изванредан благослов, то је један светац који је за живота учио верујући народ да испуњава Божје заповеди, да чува и поштује православну веру, а учи нас и данас да волимо Бога, да испуњавамо његове заповеди и да будемо верни Христови следбеници када испуњавамо највећу Христову заповед да волимо једни друге - рекао је Белоградчишки епископ.

Према његовим речима, свети краљ Милутин није случајно у Бугарској, јер је ту да покаже и српском и бугарском народу да је потребно да на Христовом путу гајимо међусобну љубав. Навео је да, када имамо љубав какву нам показује свети краљ Милутин, имаћемо и мир међу нама и братско јединство и бићемо добри сведоци у веку у којем живимо, у садашњем времену, сведоци чисте и свете православне вере.

- Свети краљ нас благосиља, спасава, даје нам снагу да будемо истински достојни и Бугари и Срби, да будемо јединствени на Балканском полуострву и у Европи, да сведочимо јединству, Христовом миру и љубави - рекао је Белоградчишки епископ.

Фото: Принстскин

Стефан Урош ИИ Милутин, најславнији српски краљ, владао је 40 година и подигао 40 цркава. Краљ Милутин, други син краља Уроша, дошао је на престо после абдикације старијег брата, краља Драгутина, који се повукао 1282. године. У периоду од 1293. до 1321. краљ Милутин је подигао и цркву Богородицу Љевишку у Призрену и манастир Грачаницу.

Манастир Бањска саграђен је између 1313. и 1317. године, као задужбина српског краља Стефана Уроша ИИ Милутина. Он је Бањску наменио себи за гробну цркву и тамо је најпре и био сахрањен. Међутим, после Косовске битке 1389. године његово тело је пренето у Трепчу, а потом, 1460. године, у Софију где се и сада налази.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

(Косово онлине)

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024