НАЈПРИСУТНИЈЕ ПСИХИЧКО НАСИЉЕ: Истраживање Покрајинског заштитника грађана о насиљу над старијим особама

Љ.П.

30. 09. 2021. у 18:45

ПОКРАЈИНСКИ заштитник грађана – омбудсман посебну пажњу посвећује старијим особама и препознаје потребе ове посебно рањиве категорије становништва у области заштите и унапређења њихових људских права. Поводом Међународног дана старих, 1. октобра организују округли сто "Право на старост – насиље над старима“, сматрајући да се о теми насиља над старима недовољно говори и не предузимају одговарајуће мере у циљу побољшања њиховог положаја.

НАЈПРИСУТНИЈЕ ПСИХИЧКО НАСИЉЕ: Истраживање Покрајинског заштитника грађана о насиљу над старијим особама

Фото: Покрајински омбудсман

Према подацима до којих је у својим истраживањима дошао Покрајински заштитник грађана, крива насиља над старијим особама од 2018. па до данас се знатно повећала. Једна од добијених анализа, како наводе, указује да је најприсутније психичко насиље над старијим особама док је према анализи праћења извештавања електронских медија утврђено да су медији највише извештавали о физичком насиљу. Жртве насиља су жене и то у много већем проценту него што су то мушкарци старије животне доби.

Када се говори о извршиоцима насиља над старијим особама утврђено је да је најчешће починилац особа мушког пола просечне старосне доби од 40 до 50 година. Надаље, како наводе, може се закључити да се насиље над старијим особама најчешће дешава у породичном окружењу и то од сродника, најчешће деце или брачног партера.

 - Пандемија ковид-19, која је 2020. године оставила несразмеран и озбиљан утицај на старије особе посебно на њихово здравље, али и на њихова права и одлучивање других о добробити старијих особа – наводи се у саопштењу Покрајинског заштитника грађана. - Старији људи морају бити приоритет друштва у напорима да се промени начин и политика бављења старењем и старијим особама у нашем друштву.

Имајући у виду да је према последњем попису становништва Републике Србије од 2011. године број становника у старосној групи од 65 година до 85 година и више било укупно 1.250.316 људи, што чини 17,39 одсто становништва од укупног броја људи који живе у Србији, јасно је да је реч о популацији која није малобројна. Узимајући у обзир да је сада 2021. година и да наша земља бележи  низак природни прираштај, може се рећи да је свака пета особа у Србији старија од 65 година.

Покрајински заштитник грађана најављује да су у наредном периоду планиране активности које су усмерене на едукацију старијих особа у препознавању и пријављивању насиља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)