ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - РУШЕЊЕ БИРОКРАТСКИХ БАРИЈЕРА: Од одлучујућег значаја било је познавање канала у лавиринту америчке администрације

Слободан Кљакић

15. 09. 2021. у 17:00

МНОГО тога ћете пронаћи на страницама ове књиге, из које преносимо у Историјском додатку најзначајније и најузбидљивије.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - РУШЕЊЕ БИРОКРАТСКИХ БАРИЈЕРА: Од одлучујућег значаја било је познавање канала у лавиринту америчке администрације

Крис Спироу и конгресмен Бил Ричардсон, Фото Архива/ЕПА

Читајући о догађајима онако како су се дешавали у то време, схватићете колико су била тешка времена на Балкану 1990-их. Увидећете и колико је свет био близу још једне велике катастрофе родом са Балкана. Увидећете и како су брижљиво и методично велике силе у Европи оркестрирале уништавање Југославије, безмало уништење Србије и уклањање тадашњег политичког руководства Србије на челу са председником Слободаном Милошевићем.Путовање ка миру започео сам као непристрасни грчко-амерички политички лидер, који се добровољно пријавио да помогне у окончању грађанског рата у Босни мирним средствима. Годину и по дана касније постао сам грчко-амерички Србин који је учествовао у званичним преговорима о мировном споразуму. Постао сам, дакле, грчко-амерички Србин који је учествовао у формулисању и званичном потписивању коначног мировног споразума у Дејтону, у Охају, САД.

ОДЛАГАО сам објављивање хронике догађаја са свог путовања ка миру надајући се да ће творци и дистрибутери 'међународне правде' увидети да су лидери Србије са којима сам путовао ка миру, лидери оптужени за чињење ратних злочина, били жртве лажних оптужби, промишљено креираних фалсификата и фабрикованих оптужби за ратне злочине.

Било је потребно двадесет седам дугих година да лиферанти 'међународне правде' прогласе невиност лидера Србије са којима сам учествовао у формулисању мировних споразума и са којима сам био на дугом и усамљеничком путу ка миру. Био је то пут у Дејтон у Охају, САД. Добављачи међународне правде требало би да се присете да историја никада не лаже и не скрива истину. Сваком Србину на свету пружам детаљан и истинит приказ догађаја који су се догодили у Србији и њеном окружењу онако како сам их доживљавао од пролећа 1994. до децембра 1995. године", наводи Спироу на крају Пролога.

ПОЧЕЛО је све, као што ће се уверити читалац овог Историјског додатка, готово као у неком детективском филму, када су аутору, у ресторану "Топс" у Атини, на Тргу Колонаки, пришла "три човека". Били су то Спирос Сурцис, Парис Кицос и Теос Деметриадес, тројица Грка непознатих Крису, коме је Сурцис рекао:

"Господине Спироу, знате да се на Балкану воде ратови. Ми смо се ангажовали око тога, настојимо да помогнемо народу Србије који веома много пати јер је Србија под ембаргом Уједињених нација... Нашим пријатељима у Србији је потребна помоћ... Господине Спироу, председник Милошевић настоји да успостави директан контакт са значајним политичким лидерима у Клинтоновој администрацији који би му помогли да оконча грађански рат у Босни. Ви познајете оне који доносе крупне одлуке у Америци. Ви можете да помогнете!" У среду, 21. априла 1994. године, Спироу се састао са амбасадором Миланом Милутиновићем, а сутрадан је почела "серија догађаја" за које аутор наводи да их "никад неће заборавити". Већ 26. априла био је у Београду, где се први пут срео са Слободаном Милошевићем, с којим је имао петочасовни састанак. После тог сусрета, донео је коначну одлуку да одмах крене у мировну акцију.

ПО ПОВРАТКУ у САД срео се са двојицом поузданих сарадника, проверених пријатеља и дугогодишњих сарадника, чија су имена Џо Трипи и Марк Скајвер. Када су се срели на ручку већ 4. маја, у том првом разговору су почели да дефинишу стратегију на коју ће се ослонити у трагању за оним решењима која треба да доведу до успостављања мира у Босни и Херцеговини. Наставили су да кују тај план и прецизирали његов политички оквир и садржај. Од одлучујућег значаја било је њихово познавање капиларних канала у сложеном лавиринту америчке администрације, у секторима унутрашње и међународне политике. Донели су чврсту одлуку да пред собом заобилазе и да руше многобројне баријере како би се сусрели са водећим личностима администрације председника Клинтона, или с личностима које имају велики углед не само у САД, него и у свету, што је био случај с некадашњим председником САД Џимијем Картером, због његове велике посвећености смањењу тензија на неуралгичним кризним тачкама светске политике. Крис Спироу је дневник писао с великом прецизношћу, на начин врло узбудљив и пријемчив сваком читаоцу, који као да се налази у неком великом луна-парку, у коме се муњевитом брзином смењују свакојаке сензације и пред њим дефилује читава плејада нашој публици непознатих, или добро познатих личности дубоко уплетених у збивања на територији Југославије од почетка дубоке кризе 1990. године, која ће убрзо довести до разбијања јединствене државе и серије ратова за југословенско наслеђе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!