ГОРАНУ ЈЕ НАУКА НАЈВЕЋА СТРАСТ: Истраживачки рад студента медицине из Ниша проглашен најбољим на свету

Ј. ЋОСИН

09. 09. 2021. у 09:51

НАУЧНИ рад Нишлије Горана Максића, студента пете године Медицинског факултета, проглашен је најбољим на 8. Конгресу биомедицинских наука који је, под слоганом "Путовање у центар мозга", одржан онлајн ове године у Тузли.

ГОРАНУ ЈЕ НАУКА НАЈВЕЋА СТРАСТ: Истраживачки рад студента медицине из Ниша проглашен најбољим на свету

ПРАКСА Све податке за рад добијао волонтирајући на Клиници, Фото Приватна архива

Целокупна презентација рада на којем је радио две године, била је на енглеском језику, као и дискусија, где је комисији, коју су чинили лекари и еминентни стручњаци, одговарао на питања

Најпре је Максићев ауторски научно-истраживачки рад, једини из Србије, изабран међу 18 најбољих из целог света, а на крају гласања проглашен је за најбољи у конкуренцији радова из САД, Индонезије, Шпаније, Хрватске, Белорусије...

- Рад је из области микрологије и имунологије, а тема је била испитивање карактеристика и поузданости микробиолошких тестова у дијагнози инфекција изазваних бактеријом клосридијом. Реч је о инфективној болничкој бактерији која се јавља код хоспитализованих пацијената - објашњава Горан.

Уз низ детаља о научном раду који му је донео престижно признање, млади истраживач којем је наука највећа страст, додаје:

- Наш задатак је био да испитамо који су тестови најбољи показатељи да је дијареја изазвана овом бактеријом, или је можда вирусног порекла, стресогена или нека друга бактерија.

Горан Максић, Фото Приватна архива

Овај млади студент чија просечна оцена премашује деветку, каже и да је важност постављања правовремене дијагнозе ове бактерије од великог значаја, јер изазива гастроинтестиналне поремећаје. Најчешће се јавља код пацијената који леже у болници и оних који дуго користе антибиотике.

ЖЕЛИ ДА ОСТАНЕ У СРБИЈИ

МНОГО сам научио кроз праксу волонтирајући на Одељењу за неурохирургију УКЦ Ниш, готово две године, као и 10 месеци у Заводу за хитну медицинску помоћ. Корак по корак, радом и трудом, стрпљиво тежим да када дипломирам добијем радно место у мојој Србији, јер желим да останем да живим у својој отаџбини и да радим у нашем здравственом систему - открио нам је Горан своје жеље.

Горанов ментор био је професор др Предраг Стојановић са Катедре за микробиологију и имунологију. Научно истраживање трајало је готово две године, учествовало је неколико микробиолога и Горан Максић као једини и најмлађи студент.

Ипак, мука се, како каже, исплатила, јер ће се име Горана Максића и професора Предрага Стојановића, као ментора, наћи у потпису победничког ауторског рада у једном од часописа из области медицине. Часопис је доступан светској научној јавности јер га тузлански Факултет медицине објављује на енглеском језику. Други део прве награде је бесплатно учешће следеће године на овом истом конгресу, што једном преданом студенту значи много.

До краја школовања Горану је остала још једна година. За то време, док не заврши, планира да објави још неколико својих радова и истраживања. Како нам открива, већ је припремио нови рад који ће за неколико дана презентовати на турском конгресу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)