РОЗЕ ПРАВЕ ОД ЦРНЕ СОРТЕ ЛОЗЕ: Брачни пар Мићуновић, у Црној Гори, исписује нову епоху винарства у региону

Биљана Дабић

22. 08. 2021. у 08:40

НОВА епоха винарства у Црној Гори настаје у селу Грађани, на 15 километара од Вирпазара, између Црмничке и Ријечке нахије.

РОЗЕ ПРАВЕ ОД ЦРНЕ СОРТЕ ЛОЗЕ: Брачни пар Мићуновић, у Црној Гори, исписује нову епоху винарства у региону

Фото Б. Дабић

Осим традиционалне технологије производње и чувања вина у бурадима (барику), цистернама од нерђајућег челика, брачни пар Ирина и Павле Мићуновић користе глинене амфоре, а њихово вино одлежава у квеврима, најстаријем винском суду, по методама старим неколико хиљада година.

Јединствени су на винским мапама и по производњи пенушавог вина од црног грожђа. Ова година, откривају, биће посебна - прво пенушаво розе вино од сорте вранац доживеће премијеру.

- Ове године промовисаћемо пенушаво вино које је "рођено" код нас - каже с поносом Рускиња Ирина, која је први пут дошла у Црну Гору 2012. године.

ПОСЕТИОЦЕ винарије у Грађанима најпре одушеви панорамски поглед на уређене винограде, а улазак у винарију је откривање новог света винарства. Поред дрвених бачви великих капацитета, пажњу привлаче глинене амфоре у подрумима. А оно што се нигде у Црној Гори не може видети, а по чему се издваја винарија у Грађанима су - квеври.

- Грожђе расте у земљи, ври и сазрева у њој. Начин прављења вина у квеврима познат је још од 8. века пре наше ере. Баш овде у Грађанима, у срцу Црне Горе, прави се вино по методама које су старе неколико хиљада година. Подсетићу да се алазанска долина у Грузији сматра постојбином виноградарства и винарства. Од 2011. године начин прављења вина у квеврима је на Унесковој листи нематеријалног културног наслеђа. Традиција вина из амфора, коју су до савршенства довели стари Грци и Римљани, омогућава нам да се као времепловом вратимо много векова уназад и пробамо напитке наших предака - каже Павле Мићуновић, поносан на ову методу производње - амфорно вино, чиме отвара нову страницу историје црногорског винарства.

Фото Б. Дабић

ПРЕМА његовим речима, вино које одлежава у глиненим амфорама има посебан укус.

- Приликом производње глина се пече на температури од 1.100 степени Целзијуса како не би била порозна. Амфора повољно утиче на квалитет вина. Вино се десет месеци одржава у амфорама и добија посебну, а велику минералност, што је другачије од других поступака производње и одлежавања вина - објашњава Павле.

ТРАДИЦИЈА

- ТУРИСТИМА из различитих крајева света кажем да су се овде у прошлости састајале старешине како би доносиле важне одлуке за заједницу. То је породично наслеђе и оставља се потомцима као вредан поклон. Планирамо да овде организујемо културне програме за туристе којима ћемо дочарати традицију, народне игре, песме, фолклор - отрива Ирина...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ШОК: Фудбалер Србије се опростио од репрезентације