У РАНГУ СВЕТСКИХ МАЈСТОРА: Успех самоуког модног фотографа из Кисача Павела Суровог на међународном фестивалу у Русији

Љ. Прерадовић

15. 08. 2021. у 12:44

ФОТОГРАФИЈЕ модела обучених у народну ношњу његових сународника Словака, Павелу Суровом из Кисача донеле су убедљиво прво место на међународном фестивалу International Baltic Ethnic Fashion Festival IBEFF у Санкт Петербургу, у категорији модних фотографија.

У РАНГУ СВЕТСКИХ МАЈСТОРА: Успех самоуког модног фотографа из Кисача Павела Суровог на међународном фестивалу у Русији

Павел Сурови и његови модели

Ништа не би било необично да није реч о самоуком фотографу и страственом колекционару народних ношњи, који је уметност и етнологију спојио у савремену, модну фотографију као у чувеним светским модним часописима.

За овај пројекат назван "Корона", што на латинском значи круна, започетом у марту прошле године, баш у време почетка пандемије короне у Србији, Суровом, иначе директору Културног центра у Кисачу, било је потребно осам месеци. Интересантно је, да модели, али ни остали ангажовани на "Корони" - нису знали да је за такмичење.

- Све је почело као игра, хтео сам да урадим нешто велико и данима сам усавршавао - казује нам Сурови, који је фотографијом почео да се бави фебруара 2020. године. - Овим пројектом желео сам да кроз ношњу испричам историјске личности. Сваки њен комад инспирисао ме је за одређену личност, а циљ је био да кроз архаичну ношњу пре Првог и Другог светског рата прикажем симболе хришћанства, крст, бројаницу или Библију.

Када људи гледају фотографију, како каже наш саговорник, прво виде ношњу. На другом нивоу, модели постају краљице, принцезе, грофице, а на трећем се оне претварају у историјске личности. Тако је представио Еву, Марију Магдалену, Катарину Велику, персијску богињу сунца. Није хтео да потенцира словачку ношњу, већ да свако препозна нешто своје.

- Пуно сам користио светла, експериментисао, а водио сам се интуицијом и естетиком - објашњава нам Сурови како су настајале фотографије, које стручњаци из жирија по квалитету сврставају у ранг модног часописа "Вог". - Ношње које годинама сакупљам, копије су онога што су обичне жене виделе на богатим. Управо кроз ношњу, хтео сам да испричам историјске личности. Свака ношња ме инспирисала на неку личност. Ове алегорије су настале спонтано, нико ми није био узор.

У први мах, на презентацији 120 фотографија у Санкт Петербургу, жири је, како каже наш саговорник, имао утисак да је позадину обрађивао компјутерски. Срећом, брзо их је разуверио да је ефекат постигнут игром светла, а за позадину је користио и ћилиме.

Сурови се после овог не зауставља и спрема нове пројекте, а један од њих ће бити представљен у оквиру пројекта "Нови Сад европска престоница културе 2022". О чему је реч, није могао да открије.

ИЗЛОЖБА И У БЕОГРАДУ

ВРХУНСКЕ модне фотографије Суровог, већ су могле да се виде на изложби у Сомбору, а ту прилику на јесен ће имати Београђани, а затим ће бити презентована и у Новом Саду. Аутор каже да ће бити објављена и књига на 120 страна.

- Награда у Русији је за мене лично и за моју породицу велики успех, али је успех и за Кисач и град Нови Сад, који је оснивач Културног центра у Кисачу и без чије подршке не бих могао да реализујем овај сложен уметнички пројекат - истиче Сурови.

ЖИРИ

О ПОБЕДНИКУ у Санкт Петербургу одлучивао је жири састављен од угледних доктора наука и професора примењених уметности са универзитета, модних дизајнера и људи из шоу-бизниса из целог света. Сурови је са својим фотографијама освојио 141,5 од максималних 150 поена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!