ПОМОЗИМО МАЛОЈ ЕЛЕНИ ДА ОЗДРАВИ: Због ретке болести двогодишњој девојчици потребна је трансплатација коштане сржи

Ј. Д.

15. 08. 2021. у 09:11

МАЛЕНОЈ Елени Крстивојевић хитно је потребна трансплантација коштане сржи како би победила веома ретку болест која је на нашим просторима први пут забележена пре око 20 година.

ПОМОЗИМО МАЛОЈ ЕЛЕНИ ДА ОЗДРАВИ: Због ретке болести двогодишњој девојчици потребна је трансплатација коштане сржи

Архива

Њој је са свега две године дијагностикована генетска прогресивна болест која погађа једно од милион новорођене деце.

Реч је о изузетно тешкој и прогресивној болести која се у случају да се не лечи манифестује губитком основних функција, а прате их и многи други здравствени проблеми, као што су проблеми са слухом и видом, јетром, срцем, респираторне инфекције, ментална ретардација, озбиљне коштане и мишићне абнормалности које доводе до преране смрти.

- Саветом највећих светских стручњака за ову болест са којима су родитељи ступили у директан контакт, установљено је да је најбољи пут лечења за Елену, да што пре почне са ензимском супституционом терапијом леком "ламзеде", који је за сада једини регистровани за ову болест и који би ускоро требало да буде доступан и у Србији - истичу Еленини најближи. - Ензимска терапија треба да успори прогресију болести, да се тело што више очисти од накупљених олигосахарида, нажалост, лекови не продиру у централни нервни систем и зато је потребно да се што пре уради и трансплантација коштане сржи.

Уколико би трансплантација била успешна, тело би само почело да производи ензим који Елени недостаје и био би јој омогућен нормалан живот. У Србији није пракса да се ради трансплантација коштане срже за ову болест, такође, до сада ниједно дете са овом дијагнозом није лечено у нашој земљи, због чега су Еленини родитељи одлучили да потраже решење у иностранству.

 

Архива

- Елена још увек не хода самостално и не говори, али и уз све недаће са којима се свакодневно суочава, весела је и насмејана девојчица која воли да се игра - додају наши саговорници. - Родитељи верују да и њихова Елена може да има срећно детињство и нормалан живот, а због тога је сада потребно да јој сви помогнемо.

Средства су јој потребна за трансплантацију коштане сржи, рехабилитацију, операцију катаракте, као и за остале додатне третмане и прегледе, али и путне трошкове за које родитељи не могу сами да обезбеде средства.

Како би се прикупило што више новца многе јавне личности из света уметности, музике и спорта су се одазвале и пружиле подршку за помоћ Елени.

ЖИРО-РАЧУН ЗА УПЛАТЕ

СВи који желе да помогну малој Елени то могу учинити слањем СМС поруке, потребно је да само упишете 1084 и СМС пошаљете на 3030. Такође, за Елену је отворен и динарски рачун 160-6000001216347-51, као и девизни 160600000121670447.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!