MАЛИШАНИ НА БЕЗБЕДНОМ ЗА 300 ЕВРА: Родитељимa користи продужен дневни боравак деце

Г. НОВАКОВИЋ

08. 08. 2021. у 11:50

ПРОДУЖЕНИ дневни боравак за млађе основце већ неко време постао је потреба родитеља, који због посла не могу да се организују да на смену чувају децу.

MАЛИШАНИ НА БЕЗБЕДНОМ ЗА 300 ЕВРА: Родитељимa користи продужен дневни боравак деце

Фото И. Маринковић

Доба епидемије додатно је отворило врата оваквих установа, којих на територији престонице, чини се, има све више. Међутим, места где најмлађи могу квалитетно да проведу време, да уче, играју се и покажу креативност, нису приступачна свима, будући да ова услуга може да кошта и до 300 евра месечно.

Тренутно је на територији главног града око десетак приватних предшколских установа, које у оквиру своје услуге нуде и продужени дневни боравак. У овај број укључено је и неколико кућа које само то раде.

- Свако дете захтева посебну помоћ и подршку, и то решавамо ангажовањем кадра, како би сва деца добила шта им је потребно - каже, за "Новости", Душанка Тасић, председница Удружења приватних вртића Београда.

- Боравак је намењен школској деци од првог до шестог разреда. Са њима радимо на учењу и савладавању градива, организујемо активности. Поједина деца долазе на радионице, часове језика или им пружамо помоћ у сферама вишег учења, и то радом један на један.

Фото А. Стевановић

Према речима наше саговорнице, велика је ствар остварити добар однос пре свега са родитељима. Без њихове подршке не би била могућа ни сарадња са децом.

- Сведоци смо тога да је физичко окружење деце угрожено, а у продуженом боравку су под контролом. Деца су на клацкалици и тешко им је да се снађу. Неприпремљени су за свет који их чека, а то је зато што смо направили презаштићен однос према њима. У продуженом боравку омогућено им је да се слободно изразе на свим пољима, да каналишу и добре и лоше стране - каже Тасићева.

Продужени боравци раде и током летњих месеци, што је спас за родитеље који немају могућност да своје малишане препусте бакама и декама док су на радним задацима.

Међутим, распон цена за месец дана ове услуге је шаролик - од 120 евра па чак и до 300.

Такође, надлежни у приватним боравцима остављају могућност да се о цени са родитељима договоре у "четири ока", у складу са потребама детета, бројем проведених сати, да ли је реч о једном, двоје или више деце.

Према речима Снежане Ч., мајке деветогодишњих близанаца, иако је она презадовољна начином рада са њеним наследницима, истина је да нема довољно боравака који су прилагођени деци тог узраста. Једна од тешкоћа јесте што су понегде јаслице спојене са школарцима, па се неретко старија деца посвете бебама, јер им је то занимљивије од учења. Такође, овакве установе нису територијално приступачне, што је велики проблем.

- Две су групе педагога који се упуштају у посао рада са децом. Или су пресрећни и максимално посвећени, или им је једини мотив да узму од родитеља новац на брзака.

Нажалост, ситуација са короном је показала да су се поједини вртићи скоро преко ноћи преусмерили на продужени боравак, иако се не може рећи да имају капацитет и простор за такав начин рада - искрена је Снежана.

У зависности од избора продуженог дневног боравка зависи и до ког је узраста он прилагођен. Неки пружају рад ученицима до четвртог разреда, док су други посвећени деци до шестог разреда. Осим организованих образовно-забавних активности, у цену услуге укључени су и избалансирани оброци. У неким установама, укључен је и превоз малишана од школе или куће до објекта продуженог боравка.

РАД НА ЦРНО

КАКО смо незванично сазнали, приметан је тренд отварања установа за продужени боравак малишана, који нису званично регистровани, те не послују у складу са законом. Међу родитељима се прича да поједини учитељи и учитељице отварају своје боравке током школске године. Томе, нажалост не може тренутно да се стане на пут, јер многи родитељи бирају боравак у складу са финансијским могућностима.

СУБВЕНЦИЈЕ БИ ЗНАЧИЛЕ

ПРЕМА речима мајке чија су деца дуже време корисници боравка, општа је усаглашеност родитеља да би помоћ Града и државе добродошла када је реч о субвенцијама. Осим тога, идеално би било да се при градским прешколским установама формирају одвојене групе за продужени боравак. Тако би локацијски они били приступачнији и деца не би морала да путују с краја на крај града.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)