ЈЕДИНСТВЕНА ИЗЛОЖБА У У КРУШЕВЦУ: Шта је стварност, а шта легенда о Моравској Србији
ЗБОГ великог интересовања изложба "Моравска Србија између стварности и легенде" биће пред посетиоцима Народног музеја у Крушевцу све до септембра. Поставка о мање познатим детаљима средњовековне историје Крушевца и Србије, која открива шта се догађало уочи, током и после Косовског боја 1389. године, настала је током обимног истраживања стручњака у оквиру пројекта насталог уз финансијску подршку Министарства културе и града Крушевца.
Фото С. Бабовић
Цела изложба је интерактивна и осим са кључним окршајем са Османлијама на Газиместану, посетиоци могу да се упознају и са оснивањем крушевачког града 1371. године, градњом цркве Лазарице, првим годинама столовања оснивача средњовековне престонице Лазара Хребељановића (1329-1389). У најави је и специјална публикација.
- НАШ тим истражио је друштвени, политички и економски живот Моравске Србије и 14. века уопште, а говоримо и о привреди, одевању, исхрани, медицини - напомиње историчарка Сања Рутић - Вороторовић, коауторка изложбе. - На шест паноа налази се описани претпостављени ток Косовског боја. Подвлачимо да су чињенице: место, време, актери и погибија оба владара, Лазара са једне, и султана Мурата са друге стране.
Стручњаци су се у раду осврнули и на легенде, писање и одјек након Косовског боја. Посебан допринос дали су саветници Наталија Топличанин, Богдан Вучковић, Димитрије Боротовић, Јелена Стојковић.
- Овај подухват није само намењен крушевачкој публици, циљ је да ова изложба буде представљена свуда где је то могуће и пронесе причу о Крушевцу као о централном граду у средњем веку, али и причу о Моравској Србији - напомиње коаутор Горан Васић, директор Народног музеја у Крушевцу.
ПРИЧА о оснивачу града посебно је значајна. Извесно је да се отац будућег кнеза Лазара звао Прибац, али је занимљиво да Лазар није добио презиме по очевом имену, што је био обичај у средњовековној Србији. Зна се и да му је отац службовао на Душановом царском двору, где је обављао послове пехарника и логотета. Његов углед пренео се на сина. Хребељановић се око 1353. године жени Милицом, потомком Немањиног сина Вукана. Уследиле су драматичне године борбе за превласт српских великаша.
ОД НАКИТА ДО ЛЕКА
У ОКВИРУ поставке о Моравској Србији приказан је и део претпостављеног оружја из средњег века, посуђа, керамике, накита. Као и комплетан родослов Лазаревића, чињенице из живота кнеза Лазара и његових потомака, развој цркве Лазарице као дворске цркве подигнуте након рођења деспота Стефана Лазаревића, приказ бисера моравске архитектуре, али и занимљиве информације о средњовековној исхрани, лечењу, одевању.
Препоручујемо
СПЦ: Патријарх Порфирије у Братунцу служи свету литургију и помен пострадалим Србима
03. 07. 2026. у 13:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима
КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.
01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
ЖЕНА ПОДМЕТНУЛА БОМБУ: Шок откриће о нападу на украјинског олигарха (ВИДЕО)
НА СНИМЦИМА се види осумњичена са великим црним шеширом, црним прслуком преко беле одеће и белим спортским патикама.
02. 07. 2026. у 21:58
Коментари (0)