СВЕ ЈЕ ВИШЕ НЕОДГОВОРНИХ ВЛАСНИКА ПАСА: Да ли су љубимци "протерали" децу из паркова

Јелена ДИНЧИЋ

11. 07. 2021. у 14:00

ГРАДСКА шеталишта и паркови широм Србије током раног јутра или вечерњих сати, готово да имају више власника паса који шетају своје љубимце, него родитеља са децом.

СВЕ ЈЕ ВИШЕ НЕОДГОВОРНИХ ВЛАСНИКА ПАСА: Да ли су љубимци протерали децу из паркова

Фото А. Стевановић

Подаци Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, тачније Управе за ветерину, кажу да је у Србији прошле године било званично регистровано близу 190.000 власничких паса. Ова бројка је сасвим сигурно, вишеструко већа. То отвара и питање: да ли су нам деца угрожена од кућних љубимаца?

Иако у појединим вишеспратницама има више љубимаца од пријављених станара који се могу подвести као чланови домаћинства, власници не плаћају додатни порез за своје четвороношце.

- Законодавство Републике Србије није прописало порез на држање кућних љубимаца, нити смо такву одлуку разматрали - кажу у ресорном министарству.

- Врло је важно истаћи да Закон о добробити животиња, који је усвојен 2009. године, инсистира на одговорном власништву. Власник је дужан да кућном љубимцу обезбеди бригу, негу и смештај у складу са врстом, расом, полом, старошћу, као и физичким и биолошким специфичностима.

МНОГИ који немају љубимце сматрају да постају мањина, јер се све више простора прилагођава четвороношцима. Са друге стране, власници кућних љубимаца добијају све више привилегија, а осим паркова који су направљени само за њих, све је више и "пет френдли" ресторана и бутика који дозвољавају присуство животиња. Да су љубимци постали равноправни чланови домаћинства потврђују и надлежни из "Феникса", удружења за заштиту животиња, али само када се говори о одговорном власништву.

- Човек који је одговоран према својој породици и околини, одговорно се понаша и према свом кућном љубимцу, брине се о њему и неће га избацити на улицу, исто као што неће избацити остареле родитеље или дете - објашњава Милица Ранковић из овог удружења.

- Једини порез, односно такса, који би имало смисла увести, јесте порез на нестерилисане јединке, како би се смањило неодговорно размножавање паса и мачака у кућним условима, ради продаје и нелегалне зараде. Оне младунце које нису успели да продају, власници избацују на улицу и они постају брига државе и свих грађана.

ПАНДЕМИЈА је сигурно допринела да у последњих годину дана на улицама буде више луталица, које су власници одлучили да избаце из дома. Неодговорни грађани, свакако су највећи проблем у нашем друштву.

- Треба увести обавезан курс пре удомљавања или куповине љубимца како би се људи упознали са обавезама које им следују, будући да доста њих доживљава животињу као играчку, а не живо биће које има потребе - каже Невена Радоњић, докторка ветерине.

- Љубимац јесте члан домаћинства који је захтеван, али пружа неизмерну љубав заузврат, и не можемо само да га избацимо на улицу када нам досади.

Наши саговорници објашњавају да је, пре свега, неопходно увести обавезно чиповање власничких паса, као и порез за оне који не стерилишу своје љубимце. То би утицало на смањење популације напуштених власничких паса, а истовремено спречило упаривање животиња на начин који није у складу са Законом о добробити животиња. Тако остварен приход у буџетима локалних самоуправа, усмеравао би се на решавање питања збрињавања и заштите напуштених животиња.

ВАЖЕЋИ закон, међутим, прописује да су власници дужни да осим адекватног старања, пазе да љубимци не угрозе људе и околину, обавезно их воде на повоцу и стављају корпе. Пракса каже да су ови прописи само бледо слово на папиру, које ретко ко поштује.

Такође, ако љубимци нарушавају мир и тишину у згради предвиђену кућним редом, власницима следи казна, у зависности од прекршаја, од 250 до 25.000 динара. Ретко кад се дешава да неко ућутка пса јер лавеж смета комшији, па је зато број ових пријава надлежним службама сведен на минимум.

Иако је то законом прописано, многи власници паса не чисте за својим љубимцима. Због тога су градска шеталишта пуна псећег измета, што угрожава остале шетаче. Казна за несавесне власнике у Београду износи 10.000 динара, док Новосађани плаћају чак 25.000.

Ни строге казне не помажу много. Током претходне године у престоници је кажњено само 20 власника који нису почистили за својим љубимцима! Како би се у престоници побољшала ситуација, градске власти су имале намеру да уведу обавезно чиповање и узимање ДНК да би се смањио проблем фекалног отпада кућних љубимаца по улицама. Упркос најавама, пројекат још није заживео.

ГРАДИ СЕ ГРОБЉЕ У ПРЕСТОНИЦИ

У БЕОГРАДУ је почела изградња првог гробља за љубимце, које ће се налазити у Блоку 51, уз Сурчински пут. Из буџета Града за овај пројекат издвојено је око 168 милиона динара, односно близу 1,5 милиона евра - за изградњу комплекса који ће на хектар и по површине, имати административну зграду од 300 квадрата, паркинг са 20 места, крематоријум, различита места за сахрањивање кућних љубимаца.

* * * * * * * *

АНКЕТА: Да ли се власници понашају одговорно према својим љубимцима?

Филип Ролић,студент

- Не, зато што не узимају сви власници кесе да почисте за својим љубимцима и тако руже град. Наравно, има и одговорних власника, али по ономе што видимо више је ових који су неодговорни.

Миона Раденковић,студент

- Не, јер има много оних који шетају своје љубимце без адекватне заштите. Не воле сви људи животиње, има појединих и који их се плаше. Зато би власници морали да поведу мало више рачуна.

Светлана Репајић,радница

- Имам и ја пса, али могу да кажем да се многи не понашају одговорно. Немају довољно љубави према животињама, јер и то су жива бића и морамо бити одговорни према њиховим животима.

Драган Кујунџић,фото-репортер

- Не, јер се не понашају одговорно пре свега према околини, јер ја сам неко ко има пса и ко увек у џепу има кесу како би покупио за њим. Али, и неодговорно јер покушавају да направе од животиња оно што оне нису.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)