СЦЕНАРИО ИСПИСАО ЖИВОТ, ПАЦИЈЕНТИ ГЛУМЦИ: Документарни филм "Невидљиви хероји Србије" данас ће бити приказан у Звездара театру

Б. Р.

28. 06. 2021. у 10:14

ОНИ не могу да говоре. Одузете су им руке и ноге, не могу да гутају, и користе машине за дисање. Када су оболели од амиотрофичне латералне склерозе (АЛС), њихови животи су сами почели да исписују сценарио, а они су сада главни глумци у документарном филму "Невидљиви хероји Србије", чија премијера је заказана за 28. јун у подне у Звездара театру.

СЦЕНАРИО ИСПИСАО ЖИВОТ, ПАЦИЈЕНТИ ГЛУМЦИ: Документарни филм Невидљиви хероји Србије данас ће бити приказан у Звездара театру

Актери филма "Невидљиви хероји Србије"

Владан Тривић има 62 године, из Београда је. АЛС је дијагностикована 2014. Жарко Ђурић има 39 година, из Београда је. АЛС је дијагностикована 2008. године. Са том дијагнозом у Србији је још 130 до 150 људи.

Овај филм је прича о три најтежа болесника са неизлечивом и изузетно тешком болешћу. То су, заправо, сведочења о невероватној узајамној љубави и подршци оболелих од АЛС и њихових најближих, захваљујући којој опстају.

Аутор је Ирина Томић, а у организацији, у име Удружења за болести мотонеурона професор др Зорица Стевић, неуролог у Универзитетском клиничком центру Србије.

- У филму учествују пацијенти и чланови њихових породица. Филм је иначе повод за хуманитарну акцију за набавку tobii eye control софтвера, јер је то једини начин њихове комуникације са околином - каже проф. Стевић.

АЛС је једна од најкомпликованијих болести, а пацијенти су уз сва физичка ограничења, свега свесни. Филм је завршен пре годину и по, али се због пандемије ковида 19 тек сада пружила прилика за приказивање.

На премијери се очекују и учесници филма, нажалост, само један од актера. Остали оболели не могу да присуствују, али ће ту бити чланови њихових породица. Управо те пожртвоване породице, и лекари који добро познају ову тешку болест, једини су глас оболелих од АЛС који свој глас немају. АЛС настаје због оштећења и губитка нервних ћелија, тзв. моторних неурона, а од ње широм света болује око 400.000 људи. Од 1997. године оболели и чланови њихових породица окупљају се око удружења, које је и основано са идејом да се помогне људима са дијагнозом АЛС. Од 2016. године постоји под називом Удружење за болести мотонеурона Србије.

ЛЕДЕНИ ИЗАЗОВ

УСЛОВНО речено "блажу" форму АЛС имао је астрофизичар Стивен Хокинг, а за ову болест се у јавности више чуло тек када је покренут "ледени изазов", који су подржале многе познате личности. Један од пацијената који је помогао да се таква идеја скретања пажње на оболеле од АЛС прошири био је Њујорчанин Патрик Квин. Њему је дијагноза постављена 2013, а преминуо је крајем 2020, у 37. години.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)