ФЕЉТОН - АРМИЈА ДИГИТАЛНИХ ЛАЖОВА: На интернету се никада не зна ко је са друге стране екрана

Виола Бакини и Маурицио Тескони

06. 09. 2021. у 18:00

ДАВНЕ 1993. године, у време када је интернет тек почео да се шири међу приватним корисницима, Питер Стајнер је у часопису "Њујоркер" објавио карикатуру која се данас помиње на сваком информатичком курсу.

ФЕЉТОН - АРМИЈА ДИГИТАЛНИХ ЛАЖОВА: На интернету се никада не зна ко је са друге стране екрана

МАМАЦ Почетна страница сајта Re:scam, Фото Архива

На њој су приказана два пса која се гледају у очи: један седи на канцеларијској столици, са шапом на тастатури компјутера, а други на поду поред њега. Текст испод цртежа гласи: "На интернету нико не зна да си пас". Аутор је тиме открио горку истину да се на интернету никада не зна ко (или шта) је са друге стране екрана. И сада, готово 30 година касније, ова порука је актуелнија него икада. То су на сопственој кожи осетили прељубници у потрази за авантурама на сајту "Ешли Медисон", а то понављају и стручњаци за информатику и информациону безбедност: мреже су преплављене лажима. Нису лажне само вести (чувене fake news о којима се толико говори у вези са манипулисањем јавним мњењем), већ и особе.

Иза лажног корисника може да се налази особа која се издаје за неку другу да би спровела одређене радње. Њене намере могу да буду племените, попут промовисања неких права, али и нечасне, почев од клеветања и прогањања, па све до манипулисања дискусијама. Али када се иза лажног профила не крије човек већ алгоритам, као што смо видели, говоримо о боту, изразу који данас, према најшире прихваћеној дефиницији, представља софтвере програмиране да извршавају одређене задатке са прецизним циљем, као и да анализирају околности и аутономно одлучују о радњама које ће предузети.

МА КОЛИКО нам деловали другачије од хуманоида из романа Ајзака Асимова, сви ови алгоритми су у суштини роботи. Оно што спаја фемботове са чувеног сајта за неверне мужеве и ровер Кјуриосити који је послат на Марс јесте чињеница да су их људи створили да би остварили неки циљ, као што потврђује етимологија речи робот: тај термин је 1920. године сковао прашки писац Карел Чапек и он потиче од чешке речи робота, што значи "роб", "принудни рад".

ПОДВАЛЕ У ЕЛЕКТРОНСКОЈ ТРГОВИНИ

ОПШТИ термин којим стручњаци за сајбер-безбедност називају случај преваре са креирањем мноштва идентитета, налога или профила у оквиру неке онлајн услуге, попут лажних саиграча бившег покерског чуда од детета, јесте Сибил. То је име једне несрећне студенткиње уметности са Универзитета Колумбија која је стварно постојала и патила од дисоцијативног поремећаја идентитета. Она се борила са 16 различитих особа различитог животног доба и психолошких особина. Поменути налози се не користе искључиво у свету покера: они имају широку примену на сајтовима електронске трговине, при чему дигиталне марионете пишу позитивне коментаре о неком од лажних налога за продају, подижући његов рејтинг.

Лажне заводнице из наше приче су биле четботови, односно ботови специјализовани да учествују у разговору. Као што ћемо у овом фељтону видети, постоји много врста ботова: реч је о једном тако обимном и разноликом универзуму, да чак и они који у њему раде једва успевају да доведу у ред дефиниције и класификације, и то поготово у последње време, будући да је дошло до невероватног ширења овог феномена. У једном новијем извештају две велике компаније из сектора информатичке безбедности, уз набрајање других врста аутоматских алгоритама којима се овде нећемо бавити, 2018. годину дефинишу као "годину у којој су ботови постали "mаinstream". Постало је немогуће игнорисати их од тренутка у којем већ више од 40% укупне светске активности на вебу не обављају људска бића.

ВЕОМА је тешко прецизно класификовати ботове, али се ипак сви стручњаци слажу око једног: они се могу поделити у две велике категорије, а то су добри и лоши. У прву категорију спадају услуге попут INGVTerremoti, програм који прати званични сајт Националног института за геофизику и вулканологију, и у случају земљотреса шаље аутоматске твитове упозорења. Овој категорији корисних услуга које не скривају своју вештачку природу припада скоро половина данас присутних ботова на мрежама, док другу половину - која одговара једној петини укупног промета на интернету - чине лоши ботови, попут лажних девојака са сајта "Ешли Медисон" и генерално свих аутоматских система чији су главни циљеви превара крађа података и криминалне активности. Да би успели у својим намерама, зли ботови често глуме да су стварне особе или пак покушавају да сакрију сопствени идентитет. Један од примера лоших ботова су такозвани спамботови, лажни корисници неке друштвене мреже који чине све да би остале кориснике (праве људе) натерали да кликну на линкове трећих платформи које нуде производе за продају. Та активност није сама по себи нелегална, али може да буде ужасно нападна и непријатна за онога на кога је усмерена. Поред тога, сајтови на које нас ботови преусмеравају не представљају увек поуздане канале продаје.

Постоји могућност да се добри ботови употребе у борби против лоших: такав је Re:scam случај, четбот (или прецизније мailbot) креиран да одузима време скамерсима (scammers), односно онима који наше сандучиће пуне спамом. Услуга се активира једноставним слањем спам-поруке: потом четбот одговара преваранту, правећи се да је стварни корисник, са циљем да га натера да губи време.

ДАРЕН Вудс је био један од најбољих светских играча онлајн покера . Стекао је извесну славу још као дугокоси двадесетогодишњак и већ тада је могао да рачуна на разне спонзоре, да би 2011. освојио наруквицу "Светске покер серије", најпрестижнију неновчану награду у овој области. О његовим успесима мора се говорити у прошлом времену, будући да је Вудсу данас забрањено да приступи столовима за игру, било да се ради о стварним или виртуелним. То су наводи пресуде Врховног суда у Шефилду, у Енглеској, према којој је осуђен на затворску казну од петнаест месеци. Поред тога био је дужан да платформама за игру и противницима плати одштету у износу од милион фунти. Бивши професионалац је, наиме, користио низ лажних корисничких налога које је "смештао" за свој карташки сто. Вудс је имао потпуну контролу над тим дигиталним марионетама. Могао је да види њихове карте и да их натера да играју у његову корист. За такав случај играчи покера користе израз collusion - вид преваре раширене и пре него што је настао интернет, при чему би један покераш потплатио другог да му открије сопствене карте или да се удружи са њим и помогне му да победи.

ВУДСОВ систем је био веома добро замишљен: лажни играчи су били регистровани помоћу личних докумената стварних људи (несвесних да учествују у превари) и деловало је да су повезани са различитих адреса и компјутера. У случајевима попут овог платформа веома тешко може аутоматски да блокира превару. И заиста, пријаву су поднели његови саиграчи јер су посумњали у начин на који су се партије одвијале.

Вудс је осуђен 2015. године, а од тада су легалне платформе за игру кренуле у прави крсташки рат против лажних профила. Из управе једне од најпознатијих онлајн покерских соба на свету недавно је стигло објашњење да њихови сигурносни протоколи могу да открију 89% покушаја дослуха, захваљујући заједничком напору више од 240 запослених на шест различитих локација широм света.

СУТРА: Лажним ботовима до богатства

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду