ОПАСНИ ВИРУСИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Људи муку муче због ових симптома
ЗБОГ разних типова аденовируса, стомачних тегоба, риновируса па чак и короне домови здравља су ових дана пуни
Фото Shutterstock
У Србији тренутно харају аденовируси, стомачни вирус па чак и ковид због чега ових дана лекари имају пуне руке посла и упозоравају на сличност и разлике међу симптомима.
Прим. др Бисерка Обрадовић, спец. опште медицине каже да су тренутно домови здравља пуни због поменутих вируса који се шире међу децом и одраслима.
- Поред сезонских аденовируса који нападају респираторне органе тренутно имамо и стомачни вирус који напада дигестивни тракт, а активан је и ковид, али са знатно блажим симптомима. Код аденовирса јавља се повишена температура до 38, кијавица, бол у грлу и знамо да се вируси не лече антибиотицима, већ симптоматски са што више течности, чајева, супица - наводи др Обрадовић и додаје:
Симптоми аденовируса
- повишена температура до 38
- кијавица
- бол у грлу
- малаксалост
- Имала сам и сама доста случајева ковида, људи избегавају да се тестирају. Разлика у односу на аденовирус је што се јавља јак бол у мишићима и леђима као и губитак чула мириса и укуса. Дешава се да особе скину повишену температуру и тако оду на посао зато и долази до ширења вируса.
Симптоми короне
- повишена температура
- малаксалост
- болови у рукама и ногама
- дијареја
- губитак чула мириса
Подсетимо, и проф. др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" недавно је упозорила да је регистровано стотинак случајева корона вируса као и да је тај број доста мањи у поређењу с претходном годином.
- Случајеви имају благе манифестације, али посебан опрез увек мора да буде код особа с проблематичним имунским статусом и код оних с хроничним обољењима - рекла је за РТС проф. др Јовановић и додала да почињу припреме сезонског праћења респираторних обољења, као и да се грип очекује у новембру.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Андреј Поповић млади физичар из Кикинде
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
СОЧНА, ОСВЕЖАВАЈУЋА И ЗДРАВА: Малина - Прија срцу и крвним судовима
08. 07. 2026. у 06:45
ДЕТАЉАН СПИСАК: Ове прегледе жене могу обавити бесплатно широм Србије
06. 07. 2026. у 09:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (0)