ВАЖНА СТУДИЈА О ГОЈАЗНОСТИ: Индекс телесне масе значајан у развоју болести
НОВА студија, спроведена од стране истраживача компаније deCODE Genetics, подружнице Amgena, и објављена у угледном часопису Nature Communications, пружа драгоцене увиде у то како индекс телесне масе (БМИ) утиче на ризик од бројних болести повезаних са гојазношћу.
Фото Shutterstock
Резултати студије указују да је БМИ значајан фактор у развоју многих болести које су честе код гојазних особа.
На пример, за обољења попут масне болести јетре, интолеранције на глукозу и потребе за заменом колена, генетска повезаност с овим болестима готово у потпуности нестаје када се узме у обзир БМИ.
То сугерише да је гојазност, мерено кроз БМИ, главни узрок ових здравствених проблема.
Међутим, код других болести, попут дијабетеса типа 2, срчане инсуфицијенције и можданог удара, смањење БМИ-а значајно смањује ризик, али га не елиминише у потпуности.
Препоручујемо
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.
09. 12. 2025. у 20:57
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)