PROBIOTIC EXCELLENCE CENTER Еминентни стручњаци на В научном симпозијуму са међународним учешћем

Новости онлине

24. 11. 2023. у 14:30

У организацији Probiotic Excellence Centra AbelaPharm, у Београду је у петак 24. новембра, одржан V научни симпозијум са међународним учешћем, под називом Микробиота - свет унутар нас. На овогодишњем симпозијуму представљене су најновије смернице и истраживања из области гастроентерологије, неонатологије, алергологије и оториноларингологије.

PROBIOTIC EXCELLENCE CENTER Еминентни стручњаци на В научном симпозијуму са међународним учешћем

Фото: Немања Будимчић

V научни симпозијум са међународним учешћем, на коме су говорили стручњаци из престижних установа: Универзитетских клиничких центара Љубљане, Црне Горе, Тузле, Клинике за ђечје болести Загреб, као и врхунски стручњаци из најважнијих дечјих клиника из Србије као што су Институт за мајку и дете “др Вукан Чупић”, УДК Тиршова, Институт за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, ГАК ”Вишеградска” и други, пратило је више од 500 педијатара из Србије и региона.

Фото: Немања Будимчић

Буларди 100 година од открића: Шта кажу нова истраживања

У време када се информације о пробиотицима шире брже него икада, сведоци смо како истраживања о овим корисним микроорганизмима доносе нова сазнања. Иако су пробиотици део наше медицине већ деценијама, сваки дан сазнајемо нешто ново. Чак и они најиспитиванији, какав је рецимо Саццхаромyцес боулардии за који знамо већ пуних 100 година, умеју да нас изненаде, па од пробиотске кваснице која је препорука број један за дијареју дођемо до неких нових студија које говоре о томе на који начин Буларди може помоћи да се спречи неонатална жутица, изјавио је Доц. др сци.спец фарм. Давор Ј. Корчок на отварању овог скупа.

Фото: Немања Будимчић

Микробиота Црева: Кључ за Разумевање Депресије, Алцхајмерове Болести и Аутизма

Да је свет пробиотика фасцинантан потврдио је и проф. др Рок Орел, педијатар-гастроентеролог на челу клиничког одељења за гастроентерологију, хепатологију и исхрану Педијатријске клинике УКЦ Љубљана: ’’Већ деценијама знамо да веза између црева и мозга има велики утицај на здравље човека. Међутим, тек недавно смо схватили да микробиота црева може значајно утицати на развој мозга, те да је уско повезана са многим болестима попут депресије, Алцхајмерове болести, па чак и аутизма.

Фото: Немања Будимчић

Нису Сви Пробиотици Исти: Како Одабрати Праве Сојеве за Здравље Деце

Доц. др сци. Ива Хојсак, начелница Завода за педијатријску гастроентерологију, хепатологију и поремећаје прехране у оквиру Клинике за ђечје болести Загреб, истакла је у свом излагању да пробиотици нису исти, те да би требало препоручивати само сојеве који су доказано ефикасни за одређено клиничко стање. Конкретно, када говоримо о синдрому нервозних црева код деце, једина пробиотска култура која доказано може помоћи је Лацтобациллус рхамносусс ГГ.

Фото: Немања Будимчић

Истраживања показују: Пол Детета Утиче на Састав Мајчиног Млека

Интересантно предавање имала је и прим др сци. мед. Татјана Николић, педијатар-неонатолог из Клинике за гинекологију и акушерство ГАК Вишеградска која је истакла да студије показују да је код деце која се хране млечним формулама присутан значајно мањи број добрих бифидобактерија у цревима, у односу на децу која се хране мајчиним млеком. Други фактори који утичу на састав мајчиног млека су исхрана мајке, употреба антибиотика, начин порођаја, али и врло занимљиво, пол детета и географска локација на којој мајка и беба живе.

Фото: Немања Будимчић

Превенција Алергија: Значај Пробиотских Култура у Пракси

Проф. др Марина Атанасковић-Марковић, Асс. Др сци. мед. Мирјана Стојшић и прим. др сц.и мед. Катарина Станковић су на интересантном панелу поделиле своја знања и богато искуство из праксе, пружајући нам драгоцен увид у улогу коју микробиота има у очувању здравља и превенцији болести код деце. Посебан нагласак стављен је на значај пробиотика у спречавању алергија и инфекција горњих дисајних путева.

Традиција се Наставља

За ових пет година, посвећености и едукације у области микробиоте са преко 50 предавача, еминентних стручњака из Србије, региона и Европе, више од 2000 учесника имало је прилику да размени нова знања и искуства из клиничке праксе. Овај, јубиларни, В научни симпозијум са међународним учешћем, у организацији Пробиотиц Еxцелленце Центра АбелаПхарм, још једном је отворио врата за даљу сарадњу и унапређење педијатријске праксе у региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)