СТЕНТ НИЈЕ ЗА СВАКИ КРВНИ СУД: У случају срчаног удара, кардиолози не користе увек стандардне методе лечења

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

28. 09. 2023. у 19:00

У СЛУЧАЈУ срчаног удара, отварање запушене артерије са уградњом стента најефикаснији је начин за збрињавање овог животно угрожавајућег стања.

СТЕНТ НИЈЕ ЗА СВАКИ КРВНИ СУД: У случају срчаног удара, кардиолози не користе увек стандардне методе лечења

Фото Shutterstock

Међутим, истраживања показују да стент, заправо мала цевчица у виду мреже, није увек спасоносно решење када је о проширивању хронично суженог крвног суда реч. Због тога су лекари често у дилеми да ли би уградња стента могла да буде од помоћи за бројне кардиоваскуларне пацијенте у чијој основи болести је сужење крвних судова срца.

У интервјуу за "Новости", асистент др Дејан Милашиновић, интервентни кардиолог у УКЦС, каже да се стент, када пацијент нема срчани удар већ пати од хроничног сужења срчаних артерија, уграђује само под одређеним условима:

- То значи да би пацијент требало посебно да се селектује за примену ове методе и да она буде завршена оптималним резултатом према важећим међународним стандардима.

* Како се прави селекција болесника са хроничном коронарном болешћу, а код којих се могу очекивати повољни ефекти од уградње стента?

- Одлука се најчешће састоји из два дела. Прво, степен изражености симптома, као што су бол у грудима или замарање и недостатак ваздуха при физичком напору. Израженији симптоми иду у прилог инвазивног лечења, односно уградње стента. Друго, интервентним кардиолозима у сали за катетеризацију, сада у већој мери него раније, стоје на располагању инвазивне методе којима се може проценити утицај сужења артерија на проток крви, као и карактеристике алтеросклерозе. Могуће је да код неких болесника срчана артерија буде сужена и 70 одсто, а да је проток крви и у напору очуван. Такође, инвазивно измерене карактеристике атеросклерозе које су повезане са количином холестерола у зиду срчаних артерија, помажу у избору болесника код којих се могу очекивати повољни резултати уградње стента.

FOTO: Privatna arhiva

Др Дејан Милашиновић

* Шта још доприноси успеху лечења уградњом стента?

- Сама имплантација металног стента у срчану артерију са собом носи како ризик од инвазивне процедуре, тако и дугорочно ризик да у додиру метала са зидом крвног суда дође до нежељених процеса који могу да услове запушавање стента. Најбоља превенција јесте оптимална процедура имплантације уз примену инвазивних метода доступних у сали за катетеризцију за процену ваљаности имплантираног стента, а које изоштравају поглед интервентног кардиолога, више од традиционалне коронарографије.

* Како је покренуто истраживање о примени стента код хронично сужених артерија срца?

- Пре шест година "Њујорк тајмс" пренео је причу адвоката из једног америчког града који је одустао од планиране инвазивне процедуре лечења сужења артерија срца са имплантацијом стента. Разлог су били управо обљављени резултати студије која је показала да када на артеријама срца постоји значајно сужење видљиво на коронарографији, а које смањује проходност артерије и за 90 одсто, имплантација стента доводи до отклањања сужења на ангиографском снимку, али се функционални учинак болесника на тесту оптерећењем не разликује од болесника са истим таквим сужењем које није кориговано имплантацијиом стента. У протеклих шест година објављени су додатни докази да рутинска имплантација стента код болесника са стабилном формом обољења артерија срца (стручно, хронична коронарна болест) не доноси дуже преживљавање, тачније да лечење само лековима даје сличан резултат.

За већину лекови

* Код ког броја болесника са хронично суженим крвним судовима срца стент помаже?

- Скорашњи подаци указују на то да мање од половине болесника који су због сумње на коронарну болест упућени на коронарографију, заиста имају значајна сужења артерија. Кључно је, дакле, да се при лечењу болесника са ангином пекторис, односно хроничним сужењем срчаних артерија, направи селекција болесника који би имали корист од уградње стента, док већина преосталих болесника може да се успешно лечи лековима.

* Како онда да се лече ови пацијенти?

- Код хроничне форме коронарне болести, која се раније уже називала стабилна ангина пекторис, терапија лековима представља основу лечења.

* За кога је онда стент најбоља опција?

- Код акутне форме коронарне болести, и њеног најтежег облика, срчаног удара, отварање запушене артерије са имплантацијом стента, најефикаснији је метод за смањење ризика од смрти. Дакле, код већине болесника са срчаним ударом, имплантација стента у срчану артерију најбољи је вид лечења. Сви остали пацијенти требало би да се подробније испитају и закључи да ли би им примена ове методе помогла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона