Колико су нам електронски рецепти олакшали живот?

Новости онлине

10. 03. 2023. у 18:40

ГРАЂАНИ Србије већ годинама користе предности дигитализације у бројним областима живота и рада, а она нам пружа разне могућности као то да на клик закажемо термин код изабраног лекара, да на једном месту имамо све медицинске извештаје и налазе. Такође, захваљујући еРецепту без шетања по домовима здравља и другим установама дођемо до терапије у апотеци.

Колико су нам електронски рецепти олакшали живот?

Фото П. Милошевић

Осим што штеди време и новац, дигитализација доприноси и заштити здравствених података који спадају у нарочито осетљиве податке о личности. На који начин су еУслуге у здравству унапредиле и убрзале лечење, и како су допринеле заштити података пацијената и одбрани од стигме -  данас је у „Уранку“ на телевизији К1 објаснио Братислав Прокић, извршни директор Удружења Потент - Националног центра за сексуално и репродуктивно здравље.

Електронски рецепт

Како је рекао, оно што зачуђује јесте да чешће види старије особе које знају за предности дигитализације и користе еУслуге, него младе који о томе још увек веома мало или пак уопште не знају.

- Млади су здрави, не користе толико здравствене услуге и не знају заправо које све погодности пружа дигитализација у здравству. Свим хроничним болесницима, лекарима и целом систему еРецепт је, на пример, донео велику уштеду. Не само финансијску због смањења коришћења папира и штампача, већ је лекарима еРецепт превасходно уштедео време. Сигурно се сећате како смо раније када одемо код лекара дуго седели у ординацији док лекар попуни картон, рецепт, напише упут, унесе податке у своје интерне књиге... - објанио је Прокић у "Уранку".

Према његовим речима сада се то све ради на клик, али  још  понекад видимо да се паралелно попуњавају и папири.

- Захваљујући еРецепту данас хронични пацијенти одлазе на контролу на пример двапут годишње, и добијају обновљиви електронски рецепт за неколико месеци и подижу своју терапију у апотеци све до следеће лекарске контроле. Тако више нема потребе да сваког месеца одлазе лекару због терапије - објаснио је Прокић у „Уранку“.

Избор апотеке

Прокић је данас на телевизији К1 казао да, када је реч о ХИВ пацијентима, захваљујући разумевању директора Инфективне клинике др Горана Стевановића и тима еРецепта систем функционише тако да пацијент бира апотеку у којој жели да подигне терапију.

- Пацијент може да ограничи која ће апотека и који фармацеут видети његову терапију, она неће бити видљива на сваком месту. То је феноменална заштита података, јер замислите да живите у малом месту, оболели сте од ХИВ-а, али идете код лекара опште праксе да вам препише антибиотик. Одете у апотеку и не желите да фармацеут види оно што не желите да он види - да имате ХИВ, већ само да вам је потребан антибиотик. Бојазан од стигме и дискриминације имају и људи са психијатријским болестима, као и они са дијагнозом хепатитиса, на пример. Чак је и већи страх да неко за то не сазна него што је страх од саме болести или умирања. Код особа које живе са ХИВ-ом је посебно важно да могу да изаберу оне лекаре и фармацеуте који су довољно едуковани и сензибилисани како би избегли непријатности. Заштита података је кључна код лечења - нагласио је Братислав Прокић.

Са ХИВ се живи нормално

Прокић је данас у „Уранку“ објаснио и то да се данас са дијагнозом ХИВ-а живи потпуно нормално.

- Са ХИВ-ом се данас не умире осим ако за болест нисте касно сазнали. Са ХИВ-ом се данас живи подједнако дуго као и да га немате, под условом да сте га открили на време. То је данас хронична незаразна болест коју не можете да пренесете ни сексуалним путем ни на било који други начин уколико сте на терапији - казао је извршни директор Удружења Потент.

Он је додао да људи имају и велики страх и објаснио како би требало да се носе са њим.

- Једно од првих питања када долазе на тестирање је: Шта ако резултат буде позитиван? Ко ће то да сазна? Тестирање у Потенту као и у свим заводима и инстуитутима за јавно здравље, у односу на приватне лабораторије у којима морате да оставите неке податке, је потпуно анонимно. Код нас вам не треба ни лична карта, нити остављате име и презиме, већ будете заведени под шифром. Само ако је резултат позитиван одлазите на Инфективну клинику и тамо само лекар који вас лечи види резултате - додао је он. 

Животна средина

Прокић је казао да би у оквиру свих клиничких центара у земљи систем требало да тако функционише: да само лекар који лечи пацијента види анализе и дијагнозе које су му потребне приликом лечења.

- Радимо на томе да то постане пракса у свим здравственим установама. И ту нам помаже дигитализација јер са портала еЗдравље можете да проверите ко је од лекара приступио вашим подацима. Портал пацијента и еЗдравље су сјајни јер брзо и на клик можете да закажете преглед код изабраних лекара у дому здравља, ускоро и код специјалисте, да приступите свим анализама и извештајима лекара код којих сте били. Уђете на Портал пацијента и имате све своје налазе на телефону или компјутеру, али и терапије које сте узимали и да видите када је време за нови рецепт - рекао је Прокић. 

Он је додао да ћемо преко апликације, ускоро моћи да лекару специјалисти одобримо увид у наше податке.

- Не морамо више да носимо папире са собом. Тако и чувамо животну средину, и мислим да нема потребе да било шта више буде у папирном облику. Многи још увек нису упознати са овим погодностима и не користе их, а треба само да постану еГрађани регистрацијом на порталу еУправе или у било којој пошти. Чим отворе кориснички налог (еИД), могу да приступе порталу или мобилној апликацији еЗдравље и закораче у свет дигитализације - објаснио је он. 

Прокић је у „Уранку“ указао и на то да путем ових услуга сваки грађанин можете спречити злоупотребе с лековима.

- Дешавало се да су неки лекови преписивани пацијентима који их уопште нису користили, нити су за то знали, а подизали су их други људи. Преко апликације еЗдравље стиже вам обавештење да ли је вама преписан лек и када одговорите потврдно, само га ви можете подићи у апотеци - казао је Прокић.

Терапија за ХИВ

У Србији постоје нови и савремени лекови, али од септембра 2018. није уведен ниједан нови лек.

- Нас као пацијенте то брине јер су ти лекови потребни због квалитета живота. Не говоримо више о споредним ефектима, јер савремена терапија која се данас користи није токсична нити тешко подношљива терапија. То су једна до две таблете које се узимају и то људи пију као аспирин, и нема споредних ефеката. Код ХИВ-а је веома важна персонализована терапија и потребно је да имамо већу понуду лекова како би свака особа у складу са својим пратећим коморбидитетима или специфичностима могла да добије лек који јој је потребан - објаснио је Прокић. 

Тренутно четири или пет лекова чекају у Фонду да се ставе на листу, а према Прокићевим речима, то би могло ускоро да се деси. 

- Нашу земљу ће то ставити у ранг земаља које имају доступне најсавременије лекове за ХИВ. Циљ је да период доброг здравља буде као и код особа које немају ХИВ. Да се друге болести не јаве раније код оболелих од ХИВ-а него што би се јавили када би били без ове дијагнозе. Болест више није инфективна, имамо много деце рођене без ХИВ-а, и више нема страха да ће се ХИВ пренети сексуалним путем када се користи терапија. Ми тако заправо заустављамо ХИВ епидемију - истакао је Братислав Прокић.

Сексуално образовање

Извршни директор Удружења Потент казао је данас и то да је сексуално образовање младих у Србији на поражавајуће ниском нивоу.

- ХИВ постоји више од 30 година, а ми још увек нисмо схватили да превенција ХИВ-а почиње у школи. Да ту деца све треба да науче. Када нам млада особа дође са сифилисом, неком другом полном болести или ХИВ-ом, ми схватимо кроз разговор да она ништа о томе не зна. Два до три пута више у Потенту имамо откривених сифилиса него ХИВ-а. Сифилис се излечи, али није безазлен јер може изазвати озбиљне компликације. Када питате младе да ли су икада у школи имали неку едукацију на тему сексуалног здравља кажу - не. Када их питамо да ли су са родитељима причали о сексуалном здрављу, одговор је – не. Када питамо да ли их је некада лекар питао о томе како се и да ли штити од сексуално преносивих болести, одговор је – не - упозорио је Прокић.

Он је додао да наша деца и млади немају подршку да стекну знање како да се заштите.

- Сексуално образовање је много важно. Током прошле године наше Удружење је посетило 30 средњих школа и видели смо да влада велико незнање, али да влада велико интересовање за ову тему. Млади желе да уче о томе. Ако деца не науче од родитеља, од лекара или у школи, учиће из порно филмова – нагласио је Братислав Прокић данас у "Уранку".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)