ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Зашто је добра шака трешања дневно
ДА бисте сачували добро здравље, сад када их има једите бар шаку трешања дневно. Трешња је изузетно лековита. Наиме, због велике количине актиоксиданаса, штити од срчаних обољења, канцера и артритиса.
Фото: Shutterstock/Илустрација
Богат су извор мелатонина, једињења које регулише откуцаје срца и циклус спавања, тако да су идеалне за све оне који имају проблема са несаницом и хроничним умором.
За трешње се каже да су "храна за мозак", јер позитивно утичу на ментално здравље. Спречавају слабљење памћења и штите од Алцхајмерове болести. Ублажавају, такође, и симптоме гихта и артритиса, јер помажу у елиминацији мокраћне киселине у крви.
Спречавају губитак вида и појаву катаракте. Због влакана које садрже, добре су за пробаву.
Препоручују се код болова у мишићима и тетивама. Спортисти и атлетичари имају обичај да након тренинга поједу по једну порцију трешања.
Због велике количине воде, калијума и влакана, делују као лаксатив. Богате су флавоноидима, спречавају оштећење ћелија у организму.
Иако су здраве трешње се не преопоручују особама са инсуфицијенцијом јетре и бубрега. Трешње су забрањене и за оболеле од дијабетеса, јер садрже велику количину шећера и угљених хидрата. Међутим, због тога што позитивно утичу на вид, могу се повремено укључити у исхрану дијабетичара, искључиво када доктор да одобрење.
Петељке
ЧАЈ од осушених петљки тршње препоручује се особама које би требало да избаце камен или песак из бубрега и мокраћних канала. Припрема је врло једноставна. У литар воде прокува се шака петељки. Поклопљена течност треба да одстоји сат времена и затим се процеди. Пије се три до четири пута дневно по једна шоља. Може се засладити медом.
Препоручујемо
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)