ТЕГОБЕ ЗБОГ ХОРМОНА: Препознајте симптоме који указују на поремећај рада штитне жлезде

В. Н.

11. 05. 2022. у 20:50

ШТИТАСТА жлезда, односно њена функција је директно одговорна за правилан срчани рад, дисање, мишићну снагу и температуру тела. Зато су хормони које лучи од виталног значаја за здравље комплетног организма, јер њихова неравнотежена узрокује бројне здравствене проблеме.

ТЕГОБЕ ЗБОГ ХОРМОНА: Препознајте симптоме који указују на поремећај рада штитне жлезде

Фото Shutterstock

Три најчешће болести повезане са штитном жлездом су смањено лучење хормона (хипотиреоза), повећано лучење хормона (хипертиреоза) и стварање чворића (нодуса) у њеном ткиву. Сваки проблем погађа органе у нашем телу на различите начине, међутим постоје неки заједнички симптоми који могу да упозоре да са овим органом нешто није у реду.

Варирање у телесној тежини

Необјашњиво добијање килограма, као и губитак тежине су неретко најчешћи знаци поремећаја рада штитасте жлезде. Гојење може да буде последица недостатка тироидних хормона у периферним ткивима, а такво стање се назива хипотиреоза. Насупрот томе, ако се производи више тироидних хормона него што је телу потребно, може доћи до неочекиваног губитка на тежини. Овакво стање је познато као хипертиреоза, која се јавља чешће.

Умор

Осећај умора и недостатак енергије су проблеми повезани са многим стањима, али су у корелацији и са смањеном продукцијом хормона штитасте жлезде.

Фото Схуттерстоцк

Депресија

Уколико се осећате тужно или депресивно, а за то немате баш велики разлог, можда би требало да проверите функцију штитасте жлезде. Сматра се да недостатак тироидних хормона може да утиче на нивое хормона серотонина у мозгу.

Нервоза и анксиозност

Ако се без посебног разлога осећате нервозно и анксиозно, можда је ваша штитаста жлезда хиперактивна и због тога, понекад може да дође и до напада панике. Док се с друге стране, због ослабљене функције штитне жлезде, може појавити осећај менталне "замагљености", потиштеност, заборавност и проблем с концентрацијом.

Слаб либидо

Ово може бити још један знак проблема са функционисањем штитасте жлезде. Због везе између њене функције и адреналних жлезда, органа који између осталог контролишу и полне хормоне помоћу регулатора хипоталамуса и хипофизе, низак ниво тироидних хормона може утицати на снижен ниво полних хормона.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

Промене у пулсу

Тироидни хормони утичу на функцију готово сваког органа у телу, између осталог, и на то колико брзо срце куца. Људи са хипотиреозом могу приметити да им је пулс спорији него обично, док хипертиреоза може изазвати убрзан рад срца. Хипертиреоза, такође, може изазвати повећан крвни притисак и осећај јаког лупања срца.

Сува кожа

Сува кожа и свраб такође могу бити симптом хипотиреозе. До промена у структури и изгледу коже долази услед смањене циркулације узроковане ослабљеном тиреоидном функцијом. Смањена циркулација може довести до тога да ћелије коже добијају само једну четвртину или једну петину нормалне количине крви којом се снабдева, због чега је особа подложнија стварању бора. Такође, метаболизам успорен хипотиреозом може да смањи количину знојења.

Затвор

Људи са хипотиреозом се понекад жале на затвор. Поремећај у лучењу хормона вероватно је проузроковао успоравање процеса варења. С друге стране, прекомерно активна штитна жлезда може изазвати дијареју или чешће пражњење црева, што су заправо симптоми хипертиреозе.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

 

Бол

Појава изненадног бола у мишићима, зглобовима, тетивама може указати на поремећај лучења тиреоидних хормона штитасте жлезде.

Зимогрожљивост

Ако и на плус 15 степени носите најдебљу зимску јакну, то може указивати на хипотиреозу. Пацијенти са овим стањем боре се да регулишу температуру свог тела, јер то заправо контролише штитаста жлезда. Мање енергије, чији је пад изазван успореним метаболизмом, значи и мање телесне топлоте.

Отечен врат и промуклост

Промена у гласу може да буду знак поремећаја функционисања штитне жлезде. Један од начина да проверите стање је да добро прегледате свој врат да видите да ли можете да откријете било какве знаке отока штитне жлезде. Ако се увећа долази до отицања врата што може пратити оба стања измењене функције, хипотиреозу и хипертиреозу.

Несаница

Недостатак сна, због тога што се борите са несаницом је повезан са низом здравствених проблема, од депресије, кардиоваскуларних болести, па све до болести штитасте жлезде.

Фото Схуттерстоцк

Губитак косе

Губитак косе је још један знак да можда тироидни хормони нису у равнотежи. И хипотиреоза и хипертиреоза могу да доведу до опадања косе. У већини случајева, коса поново израсте када се поремећај лучења тиреодиних хормона регулише.

Висок холестерол

Иако се прво помисли на проблеме са срцем, повишен холестерол може бити знак проблема са правилним функционисањем штитасте жлезде.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду