СВАКИ ТРЕЋИ ДИЈАБЕТИЧАР ИМА КОМПЛИКАЦИЈЕ: Пазите се последица неоткривене и нелечене шећерне болести!

И. Ковачић

12. 05. 2022. у 09:50

ДЕГЕНЕРАТИВНЕ промене на малим крвним судовима ока, нерава и бубрега три су најчешће компликације које већ у тренутку када добије дијагнозу дијабетеса има сваки трећи оболели у Србији.

СВАКИ ТРЕЋИ ДИЈАБЕТИЧАР ИМА КОМПЛИКАЦИЈЕ: Пазите се последица неоткривене и нелечене шећерне болести!

Фото: Free Images Pixabay

У интервјуу за "Новости" професор др Александра Јотић, ендокринолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да микроваскуларне компликације на оку, нервима и на бубрезима могу да настану чак и у предијабетесу:

- Зато често указујемо на чињенице да је шећерна болест, када се испољи, најмасовнији узрочник слепила, отказивања функције бубрега, ампутације стопала или потколенице - напомиње професорка Јотић.

* Да ли се код свих развијају такве компликације?

- Засад није познатао зашто се код неких особа са дијебетесом развију ове промене на малим крвним судовима, а код неких не. Ипак, чињеница је да их добра гликорегулација, у великој мери спречава или бар за неко време одлаже, поготово уз примену савремених лекова који делују заштитно на кардиоавскуларни систем и бубрежну функцију.

* Значи ли то да се уколико је гликорегулација добра код дијабетичара неће развити промене на малим крвним судовима?

- Није сасвим позната основа која фаворизује настанак компликација у дијабетесу. Оне могу да се развију и код особа које доследно спроводе терапију, али у знатно мањој мери. Ипак, чињеница је да су компликације мање изражене код оних пацијената код којих су вредности шећера у границама које одражавају добру контролу.

Фото: приватна архива

* Важи ли исто за оба типа дијабетеса?

- У типу 1 дијабетеса теже је постићи добру контролу гликемија, јер се ради о инсулинској терапији која мора да се правовремено дозира. Са друге стране, у типу 2 дијабетеса неопходно је постићи циљне вредности нивоа шећера у крви које се индивидуално подешавају према карактеристикама особе са дијабетесом. У оба стања је препоручено да вредност ХбА1ц буде испод седам процената.

* Којом брзином се развијају ове компликације дијабетеса?

- Не може прецизно да се каже, али је сигурно да је болест трајала дуго пре него што су се појавили први симптоми. Типични су, појачан осећај жеђи и повећан унос течности, умор и малаксалост, губитак у телесној маси. У том смислу је важно редовно обављати превентивне прегледе, нарочито особа које су у већем ризику за настанак дијабетеса, као што су гојазни, физички неактивне особе и они са повишеним крвним притиском.

* Многи имају неоткривен дијабетес.

- Да. Према подацима Института за јавно здравље, у Србији од дијабетеса болује приближно 770.000 људи, што је 12 одсто одраслог становништва. Додатно је узнемирујућа чињеница да, према проценама, на једног оболелог који зна да има тип 2 дијабетеса, долази један који не зна да је болестан. Зато се за тип 2 дијабетеса каже да је тихи убица, јер дуго може да напредује, а да не даје готово никакве симптоме.Око 40 одсто оболелих од типа 2 дијабетеса не знају да имају ову болест.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

* И поред терапије, код дијабетичара се честе осцилације нивоа шећера у крви.

- Добра контрола дијабетеса не подразумева само смањење повишеног шећера, већ и превенцију падова шећера то јест хипогликемија, које представљају изузетно непријатан осећај за оболелог. Истовремено, неопходно је кориговати и ниво масноћа у крви, као и повишен крвни притисак. Са друге стране, данас су нам на располагању нови лекови за лечење дијабетеса, који поред нормализације шећера у крви, делују заштитно на кардиоваскуларни систем као и на бубрежну функцију.

* Шта све може да утиче на регулацију нивоа шећера у крви осим хране и лекова?

- Ниво шећера у крви у току дана осицилира и код здравих особа, као и код оних са дијабетесом. Наиме, вредност шећера није иста у односу на то да ли је измерена на празан стомак или након оброка. Такође, у зависности од врсте хране то јест садржаја угљених хидрата може доћи до пораста шећера у крви. Са друге стране, физичка активност може да утиче на побољшање осетљивости на инсулин и на тај начин допринесе регулацији шећера у крви. Истовремено, и други хормони поред инсулина, као што је кортизол, хормон који лучи надбубрежна жлезда, могу да повећају ниво шећера у крви. И у стањима попут разних инфекција, погоршања других хроничних болести или хируршких интервенција могу се забележити повишене вредности шећера у крви.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

Отпор према терапији

* Да ли одлагање компликација услед дијабетеса значи и дужи животни век?

- Познато је да оболели од дијабетеса имају краћи животни век у поређењу са својим вршњацима и углавном умиру од кардиоваскуларних болести. Ипак, оно што је значајно нагласити јесте да добром контролом дијабетеса можемо да спречимо или одложимо појаву компликација и на тај начин продужимо животни век оболелог. Неретко се у свакодневној клиничкој пракси касни са променом терапијских режима па и увођењем инсулина због отпора самих пацијената.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри