НЕКАД ЈЕ ЈЕДИНИ ЛЕК ДА СЕ СКРАТИ ВРХ КОРЕНА ЗУБА: Упални процеси могу да се јаве и на невидљивим деловима у устима

И. К.

06. 11. 2021. у 15:24

ПОЈАВА отока, јаких болова, гнојног исцетка и пораст телесне температуре упућују на упалу корена зуба.

НЕКАД ЈЕ ЈЕДИНИ ЛЕК ДА СЕ СКРАТИ ВРХ КОРЕНА ЗУБА: Упални процеси могу да се јаве  и на невидљивим деловима у устима

Фото Shutterstock

Овај запаљенски процес може да захвати било који зуб, чак и млечни. Може да се јави само на једном врху корена, али и на више њих истовремено. Упала може да се рашири и на доњовилични живац, носну шупљину, синусе...

Патолошке творевине у виличним костима које настају око врхова коренова зуба називају се периапикалне лезије.

- Клиничка слика ових промена не мора увек да буде драматична, односно неретко је и оскудна - каже стоматолог Бранислав Илић.

- Пацијенти могу да се жале на осећај нелагоде или туп бол. Често могу да примете и промену боје зуба, болну осетљивост на загрижај или куцкање, као и присуство чворића (фистуле) на деснима у пројекцији врха корена зуба.

Дијагноза упаљеног корена зуба поставља се на основу анамнестичких података, клиничког прегледа, радиолошког и хистопатолошког налаза.

- Рендген снимак као помоћно дијагностичко средство у великој мери помаже у диференцијацији патолошких промена - каже др Илић.

- Високу прецизност у дијагностици периапикалних лезија на вишекореним зубима омогућава и 3Д снимак.

Када се утврди постојање упалног процеса, стоматолог на располагању има два начина лечења - ендодонтско или хируршко.

- Ендодонтско лечење упаљеног корена зуба подразумева обраду и запушавање упаљеног канала - каже наш саговорник.

- Уколико се ово покаже неуспешним, ради се хирургија. На срећу, напредак на пољу ендодонтских техника, употреба никл-титанијумских инструмената и машинска обрада канала корена зуба условили су висок степен успеха овог начина лечења и смањили потребе за хируршком терапијом.

Ипак, за одређени број пацијената хируршки приступ је неминовност.

- Хируршко лечења периапикалних лезија подразумева скраћивање врха корена зуба - каже др Илић.

- Интервенција се изводи у локалној анестезији, праћена је постоперативним отоком у трајању од неколико дана, а конци се у највећем броју случајева уклањају након једне седмице. Неретко, у ситуацији када зуб има лошу прогнозу или нема протетску вредност као носач надокнаде, терапија периапикалних лезија се завршава вађењем зуба уз уклањање патолошке мекоткивне промене.

Нелечени каријес

НАЈЧЕШЋИ разлог за настанак запаљенског процеса на корену је, према речима стоматолога Бранислава Илића, закаснело или неадекватно лечење самог зуба. Осим овог узрока настанку упалног процеса на кореновима доприносе и повреде и ефекат топло-хладно.

- Дуготрајна каријесна промена на круни зуба после одређеног времена доводи до упале зубног живца и ширења инфекције на потпорни апарат зуба. Метаболичко деловање микроорганизама изазива разградњу кости и формирање мекоткивне промене - објашњава Илић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)