ЦГ ЈЕ НАЈВИШЕ ПРОРУСКА МЕЂУ ЧЛАНИЦАМА НАТО: Извештај Глобсец-а о утицају Русије у девет земаља Европе

В.Н.

07. 05. 2021. у 11:11

ЦРНА Гора је земља која је највише проруска од свих чланица НАТО-а, закључак је извештаја организације GLOBSEC у студији о утицају Русије на земље Централне и Источне Европе и Западног Балкана, пренела је подгоричка "Побједа".

ЦГ ЈЕ НАЈВИШЕ ПРОРУСКА  МЕЂУ ЧЛАНИЦАМА НАТО: Извештај Глобсец-а о утицају Русије у девет земаља Европе

Фото: Depositphotos

Резултати извештаја заснивају се на испитивању јавног мњења, а анкетирано је становништво Бугарске, Чешке, Мађарске, Црне Горе, Северне Македоније, Пољске, Румуније, Србије и Словачке. Према том документу, већински део грађана Црне Горе верује да је Русија братска земља, због чега прихватају реторику која Русију представља као жртву.

Према налазима подршка Црне Горе Западу је 35 одсто, док је 25 одсто испитаних земаља оријентисано ка Истоку, што је убедљиво највећи проценат од свих земаља обухваћених истраживањем.

У извештају се оцењује да је присутна и посткомунистичка носталгија мотивисана мишљењем да је живот био бољи пре 1989. године, након чега долази до промена комунистичких режима. Као резултат тога појављује се перцепција Русије као стратешки важног партнера за будућност.

Млади у Црној Гори, попут њихових вршњака из Србије, Мађарске и Северне Македоније, често виде Русију као стратешког партнера. "Објашњење је вероватно у чињеници да су они рођени значајно након краја комунизма због чега чешће постају жртве проруске и антизападне политике", наводи се у студији.

- Грађани Црне Горе, њих 38 одсто, сматрају да је управо Русија најважнији стратешки партнер. Од свих девет земаља у којима је спроведено испитивање, Русију као доминантног партнера виде грађани Србије, њих 59 одсто - констатује се у извештају.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!

ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.

25. 01. 2026. у 13:20

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

ХРВАТСКИ ХУЛИГАНИ НАПАЛИ СРБЕ - ДЕВЕТ ХРВАТА ЗАВРШИЛО У БОЛНИЦИ: Детаљи туче навијача у Тузли