ПАПРЕНА НАДОКНАДА ЗА "ДИВЉУ" ГРАДЊУ: Репресивне мере у Општини Пљевља, први пут увели накнаду о урбаној санацији

М. ДРОБЊАК

06. 04. 2021. у 08:38

ВЛАСНИЦИ бесправно подигнутих објеката који нису поднели захтев за легализацију или је њихов захтев одбијен, плаћаће високу годишњу накнаду Општини Пљевља.

ПАПРЕНА НАДОКНАДА ЗА ДИВЉУ ГРАДЊУ: Репресивне мере у Општини Пљевља, први пут увели накнаду о урбаној санацији

Фото М. Дробњак

То је предвиђено Одлуком о годишњој накнади за коришћење простора за бесправне објекте коју су усвојили одборници Демократске партије социјалиста, Бошњачке странке и Социјалдемократа. Цена накнаде уопште није мала, па ће власнике кућа до 100 квадрата овај намет стајати 338 евра, што ће додатно да оптерети ионако осиромашене буџете дела грађана Пљевља.

Секретарка Секретаријата за урбанизам Општине Пљевља, Мира Чоловић казала је да се ова одлука доноси први пут и да су сагласност на ову накнаду добили од Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

- Плаћаће накнаду власник бесправно саграђеног објекта за који није поднео захтев за легализацију или за који је у поступку легализације донето решење о одбијању захтева. Обавеза плаћања накнаде власнику објекта престаје даном уклањања бесправног објекта или даном подношења захтева за легализацију у складу са законом - казала је Мира Чоловић, секретарка Секретаријата за урбанизам Општине Пљевља.

Она је нагласила да предметна одлука представља вид притиска односно репресивне мере да се реши проблем нелегалних објеката, а самим тим и да би се спречило наступање последица.

ПЛАЋАЊЕ У ДВЕ РАТЕ

НАКНАДА се плаћа у две једнаке рате. Обавеза по основу накнаде настаје 1. јануара, године за коју се накнада утврђује. Према проценама на подручју пљеваљске општине има око 3.000 бесправно изграђених објеката од којих су око 1.000 помоћни објекти.

Цена по метру квадратном бесправног објекта одређује се на основу просечне цене грађења метра квадратног новоизграђеног стамбеног објекта у Црној Гори, коју објављује орган управе надлежан за послове статистике, за годину која претходи години за коју се накнада утврђује. Законом је предвиђена и стопа у распону од 0,5 до два одсто, а локалним управама је остављено да се определе који ће износ стопе предвидети. Општина Пљевља определила се за минималну стопу од 0,5 одсто.

Чоловићева је навела пример где је просечна цена грађења стамбених објеката у Црној Гори прошле године износила 676 евра и да ће према тим критеријумима власници, примера ради, за куће до сто квадрата плаћати годишњу накнаду Општини Пљевља 338 евра.

- Имајући у виду да ова накнада треба да буде механизам притиска за власнике објеката да их легализују, њена висина мора бити већа у односу на укупне годишње издатке власника бесправно саграђених објеката који су у поступку легализације - казала је Чоловићева.

Секретаријат за уређење простора ће доставити евиденцију свих бесправних објеката који нису поднели захтев за легализацију Управи јавних прихода која ће даље спроводити одлуке.

Такође, Управи ће се достављати и евиденција оних објеката за које су захтеви одбијени.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)