ПЛАТНЕ ЛИСТЕ ПРЕПРЕКА ДО ПЕНЗИЈЕ: Невоље бивших запослених Фабрике "Нова Беранка" због нестале документације

М. СЕКУЛОВИЋ

10. 03. 2021. у 08:38

ДОБАР део бивших радника сада већ угашене Фабрике папира "Нова Беранка" у Беранама, муку мучи са прикупљањем документације за одлазак у пензију.

ПЛАТНЕ ЛИСТЕ ПРЕПРЕКА  ДО ПЕНЗИЈЕ: Невоље бивших запослених Фабрике Нова Беранка због нестале документације

Фото М. Секуловић

Главни проблем им је немогућност да прикупе платне листе за попуњавање обрасца М4, које су једноставно пре неколико година украдене из управне зграде некадашњег гиганта!

- Био сам запањен када сам сазнао да је неко једноставно однео изузетно вредну документацију из фабрике кроз коју је од 1963. године, када је почела са радом, па до 2004. период за који је нестала документација, прошло више од 14.000 радника - каже књиговођа Микан Дабетић, који је цео случај пријавио надлежним државним органима.

- Имам неки чудан утисак као да се све заташкава.

Дабетић, који је последње три деценије оверавао ову документацију без које радници никако не могу да регулишу одлазак у пензију, каже да су платне листе изузетно важан документ. Он као и бројни радници бивше фабрике папира, једине у бившој СРЈ, тражи да се листе пронађу и врате, јер како каже, у Беранама и није велика тајна ко их је и под којим околностима изнео из фабрике и највероватније продао као стари папир?!

- Не знамо шта се десило са том документацијом. Успели смо да формирањем комисије спасемо део архиве, али то је незнатан део. Предузели смо све што је било у нашој моћи.

И Шешељ користио архиву

У АРХИВУ фабрике, није никаква тајна, под чудним околностима нашла се и медицинска документација, стара деценијама, из беранске болнице. "Новости" сазнају из поузданих извора да је нестао и део архива одакле је својевремено тим за одбрану др Војислава Шешеља прибављао документацију у вези са неким сведоцима који су сведочили против њега, док му је суђено пред трибуналом у Хагу.

Пријавили смо ствар полицији, али, још нема одговора где су нестале платне листе и остала документација. Екипа коју смо одредили претражила је управну зграду и пронашла део документације и она је архивирана при општинској архиви - саопштено је из локалне управе, којој је после краха фабрике "припало у наслеђе" да се стара о њеним остацима, док је последњи власник, београдска фирма "Тигоимпекс" мудро "скинула кајмак" и ставила катанац на фабрику.

Архива је натоварена на камион и негде отерана, причају бивши радници "Нове Беранке", који такође сматрају да је овај случај заташкан, баш као и случај проналаска великих количина експлозива у ресторанском делу фабрике. Чудним путевима власник бивше управне зграде Фабрике папира постало је предузећа ДОО ШИК "Полимље", али ни у тој фирми, која је у међувремену приватизована, не знају шта се десило са документацијом, која је великом броју бивших радника бивше најбројније компаније на северу Црне Горе - ноћна мора.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!