МИНУС И ДО 17 ОДСТО: Различите процентуалне прогнозе економских аналитичара, ипак сагласни - пад извесан

З.ЗОРИЋ

03. 11. 2020. у 07:30

ГОТОВО седмично мењају се прогнозе о паду БДП-а. Светска банка пројектује да ће минус бити 12,4 одсто. ММФ каже 12, а Централна банка Црне Горе саопштила је да ће економија до краја године "склизнути" 17 процената.

МИНУС И ДО 17 ОДСТО: Различите процентуалне прогнозе економских аналитичара, ипак сагласни - пад извесан

Фото Централна банка

- Имајући у виду висок степен неизвесности узроковане пандемијом ковида 19, недоступности значајних броја података као и одсуства ранијих искустава ове врсте све указује да ће пад БДП-а у овој години бити око 17 одсто - саопштили су након седнице Савета из Централне банке.

Економски аналитичари сагласни су у једном, да је корона криза оставила највећи утицај на туризам, па је резултат пад БДП-а такав.

- Процене су биле да ће приходи од туризма са милијарду и 100 милиона, колики су били прошле године, пасти 40 одсто. Значи на око 600 милиона. По тој прогнози урађен је и ребаланс буџета половином године. Међутим, ситуација се преокренула, па садашње прогнозе показују да ће пад прихода бити и преко 80 процената. Тачно колико, знаћемо на крају новембра када Монстат и званично објави податке о оствареном у туристичкој привреди - прокоментарисао је Александар Дамјановић.

ИЗМИРИЋЕ СВЕ ОБАВЕЗЕ

ИЗ садашње извршне власти је саопштено да неће бити потребе за још једним ребалансом до краја године. У ребалансу у јуну створени су услови да се обезбеде и обезбеђена су недостајућа средства. Финансијска слика је заокружена и све обавезе ће бити редовно сервисиране до краја године. То укључује плате, пензије, социјална давања.

По садашњим подацима када су у питању приходи и потрошња неће бити потребе за још једним ребалансом, саопштено је из Министарства финансија. У том ресору се интензивно припрема и буџет за наредну годину и према садашњим најавама он ће бити достављен Парламенту до 15. новембра.

Корона криза показала је да није добро, више пута се чуло, да се економија ослања на једну грану. У овом случају, Црна Гора на туристичку привреду. И најмање турбуленције онда, како је поручено, оставе драстичне последице, а ни прогнозе за наредни период не охрабрују, јер неки стручњаци сматрају да ће опоравак у туризму трајати и до пет година.

ПРОГНОЗЕ Светска банка, Фото ЕПА

- Један од узрока пада економије ове године је структурне природе, јер Црна Гора има знатно мањи сектор индустрије који је за разлику од туризма и услужних делатности много отпорнији на ефекте здравствене кризе. Нпр. Србија и БиХ имају по 25, односно 23 одсто бруто додате вредности од индустрије, па су доста стабилне на ковид турбуленције. Зато је стопа њиховог раста мање изражена него у Црној Гори која се ослања на туризам. Код нас је трећина запослених у туризму и повезаним делатностима, што се директно одражава и на кретање БДП-а - прокоментарисала је Гордана Ђуровић, професорка Економског факултета.

Фото Depositphotos

Опоравак, потцртава Ђуровићева, не може се очекивати преко ноћи, нарочито у условима када је неизвесно колико ће здравствена криза, која је све израженија, потрајати.

- Јавни дуг према садашњим прогнозама могао би прећи 90 одсто БДП-а. Зато било која Влада која ће креирати нову извршну власт ће морати да размисли како да повећа отпорност и смањи рањивост економије. Такође, да размисли да ли је неопходан још један ребаланс буџета, односно има ли потреба за новим задуживањем - констатовала је Ђуровићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)