ПОЧЕЛА БЕРБА МАСЛИНА: Дегустирано прво овогодишње уље Старе маслине

ДАНАС је одржана дегустација маслиновог уља од првих овогодишњих плодова Старе маслине.

ПОЧЕЛА БЕРБА МАСЛИНА: Дегустирано прво овогодишње уље Старе маслине

Фото: Б. Дабић

Првом јавном и контролисаном бербом плодова Старе маслине званично је почела берба маслина на црногорском приморју. У суботу су убрани први плодови овог воћа, а за 24 сата су прерађени у прве количине маслиновог уља.

Фото: Б. Дабић

Током јавне и контролисане бербе убрано је 89 килограма плодова Старе маслине, од којих је добијено 5,9 килограма екстрадевичанског  маслиновог уља (маслиново уље се мери у килограмима)што значи да је за килограм екстрадевичанског уља потребно око 15 кг  маслина. 

- Уље је одличног квалитета, укусно и мирисно. Благе воћности,  горчине и пикантности. На данашњој дегустацији сви смо закључили да пикантност дође мало касније, и у првом тренутку се не осети. Та пикансност се манифестује благим пецкањем у грлу. Направићемо свакако хемијске анализе и органолептичку анализу, казао је председник НВУ Друштво маслинара Бар Ћазим Алковић додајући да је мали радман добијен од првих плодова Старе маслине, али то је  посебност Старе маслине која бележи 2.250 година, мајке свих маслина на Црногорском подручју . На маслини старој 2.250 година, једној од најстаријих на свету, ове године има око 120 килограма плода од којег  ће бити произведено  најквалитетније маслиново уље – екстрадевичанско. 

Јавна берба има едукативни карактер јер је и овогодишњи род Старе маслине потврдио-  ако се поштују све агротехничке мере, примењују на време, у одговарајућем обиму, добија се ререзултат - берићетан  род. 

Берба плодова Старе маслине реализована је у  организацији Друштво маслинара Бар и ЈП Културни центар Бар који су пролетос потписали уговор о  примени агротехничких мера, и чувању  Старе маслине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ СРЕЋНИ ЉУДИ? Морала сам да побегнем...