КОЛИКЕ СУ БИЛЕ ИСПЛАТЕ У ПРЕДИЗБОРНОЈ КАМПАЊИ У ЦРНОЈ ГОРИ: Крше закон, трансакције под велом тајне

В.К.

05. 09. 2020. у 14:14

УПРКОС законској обавези да своју потрошњу у предизбором периоду учини јавном, Министарство спорта је, само током јуна и јула, прикрило чак 136 трансакција вредних близу 100.000 евра!

КОЛИКЕ СУ БИЛЕ ИСПЛАТЕ У ПРЕДИЗБОРНОЈ КАМПАЊИ У ЦРНОЈ ГОРИ: Крше закон, трансакције под велом тајне

Фото Влада ЦГ

Подаци Истраживачког центра Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) показују да су сличну праксу имали и министарства економије и културе. Закон о финансирању политичких партија обавезује све буџетске кориснике да током предизборне кампање учине јавном своју потрошњу, те да на својим интернет страницама објаве аналитичке картице како би се избегле сумње да се државна средства злоупотребљавају у политичке сврхе, наводе из МАНС-а, подсећајући да је Министарство спорта изоставило више исплата, укупне вредности од око 100.000 евра.

- То потврђују званични подаци Министарства финансија до којих је дошао МАНС, из којих се види да је Министарство спорта од почетка предизборне кампање имало чак 136 појединачних трансакција које није приказало у својим аналитичким картицама. Све ове исплате су извршене за само три дана и то 30. јуна, 1. јула и 30. јула и то са буџетске линије "остали трансфери појединцима" - наводи Дејан Миловац. - Сличну праксу забележили смо и код Министарства културе.

Анализа њихових финансија је показала да је ова институција у својим аналитичким картицама прикрила исплате са буџетске линије "остале накнаде" у износу од 15.000 евра, додаје Миловац.

- Све ове исплате су реализоване 10. августа. Истог дана Министарство је са буџетске линије "израда пројекта" испратило још 20.000 евра кроз неколико нерегистрованих трансакција.

Из ове невладине организације указују да је и Министарство економије 27. јула обавило око 40 трансакција које се не налазе у званичним подацима.

Фото МАНС

Дејан Миловац


Прикривањем података о стварној потрошњи, ове институције су прекршиле Закон о финансирању политичких партија, те су створиле додатан простор за сумњу да се у овим случајевима ради о злоупотреби државних фондова у изборне сврхе, истиче се у документу Истраживачког центра МАНС-а.
 
НЕТАЧНИ ПОДАЦИ

АГЕНЦИЈА за заштиту животне средине и Управа за инспекцијске послове су такође приказивали нетачне податке о потрошњи. Управа за инспекцијски надзор је сакрила око 20 трансакција које потврђују да је у предизборном периоду обавила исплате по основу уговора о делу, док је Агенција имала 15 таквих исплата - истичу у МАНС-у.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)