ПОДЕЛЕ ЗБОГ - ГОДИШЊЕГ КАЛЕНДАРА: Поклон Општине Пљевља грађанима и даље изазива различите реакције (ФОТО)

Милутин СЕКУЛОВИЋ

30. 01. 2025. у 16:51

ОВОГОДИШЊИ календар Општине изазвао је бројне коментаре јер, кажу, нема симболе који спајају све житеље Пљеваља.

ПОДЕЛЕ ЗБОГ - ГОДИШЊЕГ КАЛЕНДАРА: Поклон Општине Пљевља грађанима и даље изазива различите реакције (ФОТО)

Фото: Facebook/ Jasmin Ajanovic

Јер, постало је традиција да локална самоуправа суграђанима поклања календаре са приказом најважнијих овдашњих знаменитости, а ове године крај манастира Свете Тројице или меандра на Ћехотини, наједном нема фотографија меморијалног споменика на Стражици, симбола борбе против фашизма и жртава које су пале за слободу у Другом светском рату, нити Хусеин-пашине џамије, старе више од 500 година - једног од најпрепознатљивијих обележја Пљеваља, најважнијег дела културне и верске баштине комшија муслиманске вероисповести...

На друштвенм мрежама полемика је достигла врхунац посебно после "објашњења" да је овогодишњи календар црквени, са означеним православним празницима, што део Пљевљака тумачи као дискриминацију и показатељ да овде нису пожељни, а указују и на селективно коришћење новца из општинске касе.

- Вредности слободе и уметности су универзалне, ванвременске, а уметник који је креирао календар слободним изразом фотографије приказао је објекте свих верских заједница у нашем граду. Истина, после вишедеценијке запостављености, фокус је на славним личностима и догађајима из локалне историје. Прошло је време подела, никога не дискриминишемо, али се поносимо муралима Ристу Пејатовићу, прашком ђаку и првом академском вајару са територије данашње Црне Горе, односно песми "Пљевља моја, веселт'е се", аутора Димитрија Јевтовића Полимца, објављеној у Цетињском вјеснику 1912, која велича слободу и победу наших предака над петовековним азијатским окупатором. Ту је и споменик хероју са Кошара, Предрагу Пеђи Леовцу - одговара на прозивке председник Општине у Пљевљима, др Дарио Вранеш.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (0)

ПРАВА ЛЕПОТИЦА: Ово је Луисова најмлађа ћерка (ФОТО)