ПРИЈЕМ У СЕПА ОБЕЛЕЖИО 2024. Гувернерка говорила о резултатима у години на измаку
СТАБИЛНОСТ банкарског система, приступање Црне Горе СЕПА, и израда више закона неопходних за затварање преговарачких поглавља у европским интеграцијама, најзначајнија су постигнућа у години на измаку, оценила је гувернерка ЦБЦГ, Ирена Радовић.
ИРФ
Прикључење Јединственом подручју плаћања у еврима потврђује усклађеност црногорског финансијског система са европским стандардима и доноси конкретне бенефите за грађане и привреду у виду сигурнијих, бржих и вишеструко јефтинијих трансакција. Такође, чланство у СЕПА допринеће привлачењу страних инвестиција, смањењу сиве економије, јачању конкуретности домаћих компанија, финансијској инклузији и већој интеграцији Црне Горе у европску економију, појаснила је гувернерка. Нагласила је и да је банкарски систем стабилан, али да се бележи и пад каматних стопа, као и рекордна одобреност кредита.
Актива банака је премашила седам милијарди евра. Поред тога, за 14 одсто је порасла кредитна активност банака, а ту је и рекордна одобреност крадита од 1,6 милијарди за 11 месеци ове године. Значајна је била и иницијатива за снижавање каматних стопа за кредите грађанима, па је за крадите у периоду од 1.априла до 15. децембра дошло до пада ефективних каматних стопа на кредите од 1,08 одсто.
Препоручујемо
ЈУ ГРУПА И КАЛИОПИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Сјајни концерти најава богатог културног лета
03. 05. 2026. у 12:34
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)