ВИДОВДАН У ХЕРЦЕГНОВСКОЈ ЛАЗАРИЦИ: Косово као обновитељска, васкрсла сила
На Видовом врху изнад Херцег Новог, у Лазарици која је годинама обнављана трудом бројних дародаваца а у завршници прилогом породице Душана Радовића, служена је литургија,парастос косовским мученицима и ношена је литија.
ФОТО: РТ ХН
Када се верници скупе саборно у храмовима, само тада су пуни самопоуздања и свесни да постоји сила Божија, поручио је председник Црквене општине Топаљско херцегновске Зоран Лазаревић.
-Од Видовдана до данас у континуитету у народу, цркви, гуслама, обичајима , памћењу, песми, књижевности, уму живи Косово. Косово као једна васкрсла, обновитељска сила, сила Духа светога коју је Лазар на Косову исповедао - казао је Лазаревић.
Он је подсетио и да је обнова Лазарице договорена пре 25 година на иницијативу покојног професора Веселина Песторића, човека изузетног духа и познаваоца културног и народног наслеђа па је свака служба на Видовом врху и помен и сећање на њега.
Литургију су служили архијерејски намесник Обрен Јовановић, парох игаљско-суторински Стеван Дурић и јереј Владан Пантелић.Присуствовао је потпредседник општине Милош Коњевић.
- Косово је неиспричана прича која траје седам векова, о којој се говори са радошћу али и жалом у срцу - рекао је отац Обрен.
- Косовска прича може само да се схвати Светим јеванђељем, јер је једино надахнуће Јеванђеља руководило светога цара Лазара да се определи за царство небеско. По свим логикама овога света, наше, у то вријеме малено царство да стане у одбрану таквој сили, војсци и у оно време моћи, било је немогуће. Цар Лазар је био свети сигурно и време свог овоземаљског живота, своју веру и верност Богу запечатио је на Косову и за сва времена определио пут српског народа - део је беседе оца Обрена Јовановића.
Икону Богородице у Лазарицу је као поклон донео Андрија Поповић из Мојдежа, који сада живи у Београду.
У културно-уметничком програму наступио је гуслар Милија Косовић и певачко друштво Карађорђе.
Препоручујемо
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)