КУЧИ НЕЋЕ ВОЈВОДУ МИРКА

В. К.

29. 05. 2024. у 17:15

СРПСКИ национални савет Црне Горе, као иницијатор петиције грађана Подгорице, обратио се председници Скупштине Подгорице др Јелени Боровинић Бојовић и представницима одборничких клубова са захтевом за уклањање спомен-обележја војводи Мирку Петровићу, постављеног на централном тргу у Подгорици. 

КУЧИ НЕЋЕ ВОЈВОДУ МИРКА

В. К.

Из Савета поручују да је правни основ за покретање ове иницијативе утемељен у Закону о спомен-обележјима члан 10 став 7, којим је прописано да није дозвољено подизање спомен-обележја „...лицу које је у историји Црне Горе, или историји човечанства имало негативну улогу...“

-Наиме, један од најмонструознијих злочина у историји Црне Горе, о чему постоји безброј усмених и писмених сведочења, јесте злочин–похара која је извршена над становништвом Куча од стране регуларне црногорске војске коју је предводио Мирко Петровић, рођени брат црногорског суверена књаза Данила I. У том злочиначком походу страдало је више стотина недужних цивила, углавном жена и деце, о чему историјски записи недвосмислено утврђују негативну историјску улогу војводе Мирка Петровића и његовог брата књаза Данила I. Ваља напоменути да у том времену Кучи нису били у саставу Црне Горе, па није постојао ниједан државни разлог за злочиначко и брутално кажњавање недужних становника Куча.

- Из наведених разлога, а и из чињенице да је спомен-обележје постављено на територији која је у том времену припадала Кучима, што се апсолутно доживљава као очигледна провокација бивше власти, захтевамо да се споменик уклони, или измести, у складу са важећим прописима црногорског законодавства. Молимо вас да нам у најкраћем року одговорите на наш захтев, а у исто време тражимо да организујете састанак представника потписника петиције са председницима одборничких клубова у Скупштини града Подгорице -наводи се у захтеву који је потписао председник СНС др Момчило Вуксановић.

У међувремену је прикупљено пет хиљада потписа подршке за уклањање спомен-обележја војводи Мирку Петровићу са Трга независности у главном граду Црне Горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).

10. 01. 2026. у 15:08

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.

10. 01. 2026. у 06:30

ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД С Гренланда послата јасна порука: Нико нема право да одлучује уместо нас

"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"

ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.

10. 01. 2026. у 11:52

Коментари (0)

Стручност, поверење и хумани приступ пацијентима је стуб здравства