„ЈЕДАН РЕГИОН, ЗАЈЕДНИЧКА ВИЗИЈА” Самит лидера Западног Балкана и Европске уније 16. маја у Котору

Танјуг

11. 05. 2024. у 11:55

САМИТ лидера Западног Балкана и Европске уније биће одржан у Котору 16. маја, а лидери региона, представници Европске уније и Сједињених Америчких Држава разматраће План раста за Западни Балкан.

„ЈЕДАН РЕГИОН, ЗАЈЕДНИЧКА ВИЗИЈА” Самит лидера Западног Балкана и Европске уније 16. маја у Котору

Фото Танјуг/АП

Како је објављено на сајту Владе Црне Горе, међу учесницима ће бити и високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ и помоћник америчког државног секретара задужен за Европу и Евроазију Џејмс О'Брајен.

Самит се организује под слоганом „Један регион, заједничка визија” (Оне регион, цоммон висион), а домаћин самита биће председник Владе Црне Горе Милојко Спајић.

Како је наведено, дан уочи Самита, 15. маја, биће одржан и састанак министара европских послова и финансија Западног Балкана, представника Европске комисије и партнерских организација.

Амерички Стејт департмент саопштио је да ће помоћник секретара за европске и евроазијске послове Џејмс О'Брајен од 14. до 17 маја посетити Црну Гору и Грузију и да ће, у оквиру посете Црној Гори, учествовати на Самиту у Котору. Његов ангажман на самиту биће усредсређен на регионалну економску интеграцију и могућност раста које нуди План раста ЕУ за Западни Балкан и ојачаће снажну подршку Сједињених Држава путу Западног Балкана ка чланству у ЕУ, наведено је у саопштењу.

На догађај су, осим лидера и министара из региона, позване и партнерске организације као што су Савет за регионалну сарадњу, Европска банка за обнову и развој, Европска инвестициона банка, Светска банка, Транспортна заједница, Атлантски савез, Енергетска заједница, Фондација за отворено друштво, РеСПА, ГИЗ, високи представници Европске комисије и други.

Још није сигурно ко ће представљати Србију на Самиту у Котору, јер би, према неким најавама, истовремено могла да буде одржана и седница Генералне скупштине УН. Председник Србије Александар Вучић изјавио је синоћ да ће идуће недеље вероватно ићи у Њујорк да би се још једном обратио пред Генералном скупштином УН свим земљама света и да их позове да не гласају за резолуцију о Сребреници.

БОНУС ВИДЕО:

САЧУВАЋЕМО ОБРАЗ И ХОДАТИ УЗДИГНУТЕ ГЛАВЕ: Завршне речи председника Вучића на митингу у Лазаревцу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

СРПСКИ ДУО ЧИНИ ЧУДА: Николић и Јовић у комшилуку настављају пут ка европском трофеју