ПРВЕ МИМОЗЕ НАЈАВЉУЈУ ФЕШТЕ: У фебруару 55. Празник мимозе
ЈАНУАР је расцветао херцегновске мимозе, а празник у славу овог нежног цвета биће организован од 15. фебруара до 3. марта.
Фото: РТ ХН
На једној од ретких преосталих плантажа мимозе власника Дада Вујновића из Кумбора расцветале су се прве мимозе. Дадо каже са закашњењем јер је уобичајено да први цветови стигну већ у новембру.
Берба касни цео месец, а узрок је недостатак кишних дана у правом тренутку, објашњава Вујновић.
- Сваке године би мимоза почела да цвета средином новембра и прву бербу и продају имао бих већ у другој половини децембра, за Св. Николу. Берба би трајала током јануара и фебруара, а када су топли дани и блага зима, мимозе би некада било и за 8. март, прича Вујновић.
Фото: РТ ХН
Нада се, упркос свему, да ће мимозе бити довољно за почетак 55. Празника мимозе.
Вујновићева плантажа има 40 стабала, а породица се узгајањем овог нежног цвета и крхког стабла бави 45 година. Дадо одржава традицију мада је све мање и узгајивача и стабала мимозе. Поређења ради, осамдесетих година прошлог века било je око 30 хиљада стабала, а процена је да их је данас око три хиљаде.
Да би значајно осиромашени фонд обогатили у градској управи су одлучили да мимозу засаде и на јавним површинама. Тако је пре неколико година тридесетак стабала засађено у Игалу, а стотинак уз Дом културе у Бијелој, у Старом граду, на Карачи, уз Дворану Парк у центру града, у башти куће Ива Андрића, а део је обезбеђен и за грађане и њихове ђардине.
Ова акција обрадовала је и Дада Вујновића који обнавља свој фонд, али и наглашава да је узгој мимозе захтеван. О њој треба бринути стално јер их крте и ветар лако обори, а након петнаестак година више не цветају.
Препоручујемо
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)