ПОСЛЕ ПОПИСА И РАЗГОВОРИ О ЈЕЗИКУ Мандић за "Новости" - И на пребројавању које је организовао бивши режим највећи број људи говорио српски

Велиша КАДИЋ

26. 11. 2023. у 14:00

ПРЕ само неколико дана у Црној Гори се десио правосудни земљотрес јер је први пут јавно приказано како су се "куповале пресуде" за лажни државни удар. Показало се оно што смо ми одувек говорили, да под владавином ДПС закони нису били једнаки за све, што су потврдиле преписке са скај-апликације.

ПОСЛЕ ПОПИСА И РАЗГОВОРИ О ЈЕЗИКУ Мандић за Новости - И на пребројавању које је организовао бивши режим највећи број људи говорио српски

Фото: Демократски фронт

У случају Милана Кнежевића, Михаила Чађеновића, групе држављана Србије и у мом, за пресуду која би нас осудила на деценијске робије, мафија из "кавачког клана" је припремила огромне количине новца за поткупљивање судија. Данас када на површину испливава све оно негативно из нашег правосуђа јасно се може видети како је оно функционисало за време бивше власти Мила Ђукановића.

Ово, у разговору за "Новости", истиче Андрија Мандић, председник Скупштине Црне Горе и лидер Нове српске демократије, чланице коалиције ЗБЦГ, први Србин у независној Црној Гори који обавља ову значајну функцију.

Не желим тајне податке

A ОСТАЈЕТЕ ли при ставу да ћете тражити да вам не достављају тајне податке са седница Савета за безбедност и одбрану?

- Ја сам више пута поновио да хоћу да растеретим и наше међународне партнере и саме партнере из парламентарне већине на начин што не желим да ми се достављају тајни подаци од надлежних служби. Човек сам са великим политичким искуством и препознао сам да би управо те податке неко могао да злоупотреби и да они процуре, не би ли за то окривили мене. Када успоставимо неопходно поверење, можда ћу затражити да се процедура достављања тих података поново уведе.

Напомиње да су сви они душебрижници који нон-стоп причају о разноразним угроженостима одједном утихнули:

- Треба да се утврди та мрежа људи у црногорском правосуђу, који су спремни да закуцају на врата судија и да их питају "колико сте ви расположени да вам ми дамо новца да ви донесете пресуду која нама политички одговара". Овде подвлачимо црту, људи који су били спремни на то треба да одговарају и треба да оду на ресоцијализацију, да им буде правилно одмерена законска казна, како би и они када изађу из затвора били много бољи људи него што су то били када су пошли у затвор.

На питање да ли се може десити да се Црна Гора "помири" са мафијом, одговара одрично:

- Више пута сам поменуо помирење, али никада нисам рекао да Црна Гора треба да се мири са криминалцима. Треба да се мире поштени људи, а криминалци морају да одговарају. Ми смо као ДФ много пропатили и не желимо да икада из нас сева било каква мржња, већ желимо да правда буде задовољена, јер је правда једини ослонац за будућност Црне Горе.

Срби су коначно дочекали да имају "свог човека" на месту шефа црногорског парламента.
- Након величанствене народне победе 30. августа 2020. године окренут је тај нови лист, како у друштву као целини, тако и у свима нама. Прва демократска смена власти у историји Црне Горе, донела је лек који је био преко потребан свима нама - слободу. Мислим да сви грађани у нашој земљи и те како добро виде да више нема оног страха и репресије који су постојали за време аутократске власти бившег режима и то је дефинитивно највећа тековина на коју се као модерно друштво можемо поносити. Српски народ у Црној Гори је коначно увидио да је време дискриминације прошло и да неко ко се толико дуго година борио за истину, правду и за свој народ и ко никада није одступио од својих принципа може бити изабран на једну од најважнијих државних функција.

В.К.

Чека нас попис становништва. Које бенефите, конкретно Срби, могу очекивати?

- Попис становништва је неопходан за Црну Гору као земљу и комплетно друштво, јер без података које нам попис даје не можемо да припремамо било какве дугорочне стратешке планове. Оно што је свакако најбитније јесте чињеница да ће ово бити први пут да ће се грађани моћи слободно изјаснити. Неће више бити притисака какви су постојали кроз историју, а који су били најистакнутији 2011. године, када је фигуративно изнад пописног листића стајало решење о сталном запослењу или много чешће решење о отказу. Попис сам по себи не носи корист за један или други народ, али оно што је свакако битно јесте да ће се коначно исправити историјска неправда и отклонити било каква сумња у валидност података. Увођењем софтвера за контролу сваки грађанин ће имати могућност да провери да ли је оно што је пописивач ставио у пописницу исправно унето у базу података.

Фото: В. Кадић

Могу ли се очекивати уставне промене након пописа у делу језика и да српски добије статус службеног?

- И на попису који је организовао бивши режим највећи број грађана је говорио српским језиком. Верујем да ћемо након пописа отворити дијалог у Скупштини који би могао довести до таквог решења. Као политички представник српског народа, свакако бих се залагао да натполовична воља народа буде одсликана и у највећем правном акту наше земље.

Више пута сте колегама из данашње опозиције говорили да тамне странице живота треба оставити у прошлости.

- Треба да се окренемо будућности. Након велике народне победе и ослобођења Црне Горе, главни циљ који је пред нама, постало је помирење. Управо како се никада не би повратила она тама која је покривала Црну Гору за време бивше власти и како нико никада више не би прошао оно што је прошао некадашњи Демократски фронт. Ми као нова већина и нова власт треба да уложимо свој максимум како бисмо отупили оне оштрице које су постојале и превазишли јаз подела који је систематски продубљиван током претходних тридесет година.

За црногорске националисте нисте добродошли на месту на које сте недавно изабрани.

- Црној Гори је неопходно помирење. Сматрам да је пут који заговара сваким даном све мање бројна група окупљена око појединих функционера и посланика ДПС погрешан и верујем да ће временом и та струја схватити да греши и да је једини пут којим наша земља може да иде пут заједништва. Српски народ у Црној Гори је одувек желео да до тог помирења дође. Ми смо и током периода најгоре дискриминације над нама тражили да се са тим прекине и да имамо најбоље могуће односе са нашим рођацима Црногорцима. Било како било, рука сваког од нас је увек испружена и сваким даном видимо да све већи број људи који су у неком моменту и веровали у квазинационалистичке идеје које је заговарао ДПС сада схвата да Срби нису били никакав баук и да сви ми треба да живимо и радимо заједно.

Колико су односи Подгорице и Београда релаксиранији у односу на ранији период?

- Мислим да је свима јасно да су односи много релаксиранији него што је то било током владавине ДПС, а поготово током периода литија, када је бивша власт ушла у оно што се слободно може назвати "терминалном фазом". Видимо да су они "отровни напади" које је некада готово свакодневно против званичног Београда покретала бивша власт сведени на минимум и да се таквим стварима сада баве само екстремни елементи у том блоку. Не сумњам да ћемо у наредном периоду те односе додатно оснажити, јер смо једни другима најближи. Црна Гора и Србија деле испреплетену заједничку историју и увек су имале посебан сензибилитет за ствари које се тичу оне друге. Посебно бих желео да са места председника Скупштине дам што већи допринос поправљању односа Србије и Црне Горе.

Може ли Црна Гора постати део "Отвореног Балкана?

- Као политичка организација, увек смо давали значај свим регионалним иницијативама које за циљ имају повезивање народа Балкана, па тако и "Отвореном Балкану". Сматрали смо и сматрамо да овакве и сличне иницијативе осим главног циља, а то је подизање животног стандарда грађана земаља учесница, имају и други ефекат, да се у најбољем светлу покажу заједници развијених европских земаља којој сви стремимо, Европској унији. Наравно, осим наше добре воље као потенцијалне земље чланице, ту је неопходно да земље које су првобитно и отпочеле рад око ове иницијативе дају свој максимум да она опстане и да се развија.

Коначно је у пуној функцији Уставни суд. У фиокама чека на хиљаде предмета.

- Након дуже времена комплетиран је Уставни суд. Више неће бити могуће да се предмети не решавају јер је најчешћи резултат гласања био нерешен (три према три). Пред судијама је изузетно много посла, јер су они највиша инстанца за решавање бројних проблема који су од посебне важности за грађане наше земље.

Важно је да знамо своју историју

A ОЧЕКУЈЕТЕ ли да ове године не буде тензија приликом обележавања догађаја из 1918?

- Те тензије су вештачки подизане свих ових година. Ја ћу подсетити да је исти овај ДПС, који је 2018. доносио декларације о поништавању одлука Подгоричке скупштине, 1992. предводио референдумску кампању за потврђивање истих тих одлука, када се скоро 97 одсто грађана изашлих на биралишта изјаснило за останак у заједничкој држави са Србијом. Сматрам да грађани уопште не перципирају те поделе из визуре коју је некада пласирао ДПС, већ да здраворазумски резонују и разумеју да су све то били историјски моменти у којима су претходне генерације правили властите изборе за будућност. Црна Гора је данас слободна земља и управо у том контексту, сматрам да и ми данас правимо изборе наше генерације. Подразумева се да сви имају право да обележавају и прослављају оно што сматрају за сходно, док год то не угрожава права неког другог становника Црне Горе. Важно је да знамо своју историју и да моменте који се злоупотребљавају за стварање вештачких подела оставимо историчарима који ће, сигуран сам, утврдити чињенично стање и довести до општег консензуса у нашем друштву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!