ПОЧЕЛИ ЊЕГОШЕВИ ДАНИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Овде је учио, о Новом певао и ту тражио каменоресце за ловћенску капелу

В.В.

26. 09. 2023. у 14:28

ПРОМОЦИЈОМ књиге „Сумрак Ловћена“ отворени су „Његошеви дани у Херцег Новом“, манифестација којом се обележава 210 година од рођења владике и песника Петра другог Петровића Његоша.

ПОЧЕЛИ ЊЕГОШЕВИ ДАНИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Овде је учио, о Новом певао и ту тражио каменоресце за ловћенску капелу

Фото: В.В.

Деценијама су  Ловћен и црквица, Његошева капела на њему сматрани симболом Црне Горе, а евентуално заузимање и у неколико наврата рушење било је потврда власти над земљом. Сведоче тако чињенице да су капелу рушили освакачи, Аустроугари и фашисти у Другом светском рату. Сведочи то на неки начин и рушење, уместо измештања капеле, после рата, када је оживела идеја о изградњи маузолеја.

-Намера је била иста: ставити Његоша у други и другачији контекст, одвојити га од Цркве, одвојити га од његовог дела и то дело протумачити на другачији начин. А то је открио и сам Мештровић, како сведочи његов син. Кад су га питали што се он толико био ангажовао око подизања маузолеја, он је рекао да је хтео да помогне Црногорцима као младој нацији да утврде свој идентитет, казао је Митрополит црногорско-прморски Јоаникије.

Фото: В.В.

 

Подсетићемо, Завод за заштиту споменика културе Црне Горе дао је 1968. Одобрење Општини Цетиње да се капела измести, али она је  1972. порушена до темеља. Педесет година касније, све је снажнија идеја о обнови, што не значи рушење маузолеја који треба да остане сведочанство једног времена и идеологије. На Језерском врху има места за обоје, чуло се на промоцији коју је приредила херцегновска НВО СПОНА – Српска православна омладина новска уз подршку ЦО Топаљско херцегновске, Општине и  Херцег феста.

Књига „Сумрак Ловћена“ најбоље је сведочанство реченом и јасно је зашто је била забрањена, оценио је митрополит Јоаникије. Нагласио је да је борба за Његошеву капелу можда била најжешћа борба интелектуалаца, људи од части и имена са ондашњим режимом који је однео материјалну победу, али ону моралну добили су сви они уметници, књижевници, професори, највећа имена тадашње науке и културе и то јесте наше духовно наслеђе.

Од 1972. године и рушења цркве на Ловћену почињу страдања и омразе народа које ће тешко престати док се не испуни Његошева последња воља, казао је публициста Јован Маркуш а потом указао да је „маузолеј на Ловћену  дивљи објекат подигнут на узурпираном црквеном земљишту.“

-Друго огрешење је да је црква на Ловћену била регистровани културно историјски споменик и најнепоштенија ствар коју су могли да ураде у Заводу за заштиту споменика културе Црне Горе је да су донели одлуку о њеном премештању али нису рекли где. Још гору ствар ради данашња Управа за културна добра која је под бројем под којим се водила црква Светог Петра Цетињског регистровала маузолеј, навео је Маркуш.

Према његовим речима поражавајућа је да су остаци разорене цркве разбацани и делом покрадени на Ивановим коритима, да се део налази у котларници Скупштине општине Цетиње, да је по икони Светог Ђорђа просут је мазут, док је трећи део у једној од кула Биљарде.

Фото: В.В.

 

Потомак Петровића, Иван Петровић Његош нагласио је да је међу много контроверзи и фалсификованих чињеница око рушења капеле најупечатљивија она да је ловћенска капела до 1994. године била у грбу СНР Црне Горе.

-Ако је идеја била да се рушењем наруше лик и дело Његоша, онда је резултат супротан од намере. Ако је идеја да се рушењем затре историја и вера једног мученичког народа, онда је резултат опет супротан јер недавне величанствене литије су показале да овај народ није заборавио ко је, што је и од кога је – казао је Петровић Његош.

На промоцији којој су присуствовали и  председник Херцег Новог и градске Скупштине Стеван Катић и Иван Отовић и генерални конзул Србије Мићо Роговић, у име Фондације „Патар Лубарда“ говорио је сликар, Петров синовац, Ђуро Лубарда.

-Његошева капела је завет, оданост великим, правим вредностима живота и културе… Петар Лубарда је схватио да је читав његов циклус слика „Сумрак Ловћена“ … упркос чињеници да је ценио Мештовићево дело, изазов завештања које се мора поштовати и истинска жеља за његово остварење, рекао је Ђуро Лубарда.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана