СУЗЕ НА КРСТАЧИ:Тог кобног 6. априла 1941. бомбе су убиле 150 Подгоричана

В.К.

07. 04. 2023. у 08:00

И овог 6. априла свеће и очева слика наслоњена на једном бетонском блоку који притиска саксија са вештачким цвећем и крстача на којој пише: „Овде су гробови жртава бомбардовања“ недалеко од цркве Светог Ђорђа у Подгорици, све је што евоцира на најстрашнији догађај од пре 82 године, када су бомбардери ударили на варош подно Горице (када и Београд), са двомоторним бомбардерима „савоја маркети“ из правца Скадра сејући смрт.

СУЗЕ НА КРСТАЧИ:Тог кобног 6. априла 1941. бомбе су убиле 150 Подгоричана

В.К.

И после толико времена, данас се приликом грађевинских радова у Подгорици могу видети неексплодиране бомбе или чак у коритама река.

Пролећни северац је „миловао“ лице јединог посетиоца овог безгробног места људи чије кости прекривају бусени траве хаџи Богољуба Велимировића. Емоције се ни овогпута нису успеле савладати, док су сузе су његових образа капале на крстачи.

Тог кобног дана 1941.године, 19 гвоздених птица убило је око 150 Подгоричана, а међу њима је било и целих фамилија. Породица Марка Велимировића, подгоричког терзије,такође је једна од страдалних. Италијанска бомба убила је његову мајку Милицу (60), супругу Марију, синове Милорада (21), Василија (7) и ћерку Драгињу (13). Захваљујући хаџи Блажу Прелевићу, на месту страдања код цркве Светог Ђорђа постављен је крст који сведочи о тим злим временима. Хроничари су записали да је Подгорица која је имала 16.000 становника, у Другм светском рату бомбардована чак 84 пута!

Огорчен је Богољуб  Велимировић због немара општинских, али и државних власти што су заборавиле на овај тужни догађак и невине жртве њихових суграђана. Нада  се да  ће политичке промене у држави као и у Подгорици помоћи да се на простору код цркве Светог Ђорђа сакупе разасуте кости у једну костурницу која би сведочила о њиховом страдању. Једини грех био је што су били живи.

-Ми, потомци невино страдалих Подгоричана, по ко зна колико пута тражили смо од надлежних  да из пијетета према жртвама бомбардовања коначно после  толико времена обаве цивилизацијски чин, сакупе разасуте  кости и достојно их похране у заједничкој костурници, каже огорчени Велимировић. –Сваки пут када бих овде дошао срце би ме заболело. Увек би се рађала нада да ће наредна годишњица бити обележена достојанственије, али ништа од тога. Као што видите и данас сам  овде сам над сенима  мојих и њихових суграђана.

БОЛНА ПОРУКА

У великом болу на посмртној плакати, на којој обавештава народ да  ће  у храму Светог Ђорђа давати помен, Марко Велимировић је својом руком исписао тужне стихове, прича Богољуб, његов син из другог брака:

„Десеторо: та веља гробница- То јемоја цијела породица: отац, мајка, моја жена драга, три су кћери, а четири сина –диван пород успомена жива. Црни Марко сам у кући вије, куд та срећа да га на свијет није.“

У прошлом веку Подгорица је често била на мети напада из ваздуха. Град се ниједним обележјем није одужио невиним жртвама бомбардовања из Другог светског рата. Ни мањег града, ни више  бомби које су пале на њега у 20.веку. На Подгорициу су агресорски и савезнички авиони истресали смртоносни терет, на њене становнике, куће, зграде, мостове, млинове, воденице, остављајући пустош.   Последице тешких разарања осећале су деценијама многобројне генерације. Не зна се колико је Подгоричана стрдало у јуришима бомбардера, прича се –више од две хиљаде! Објављено је да је најтеже  било 5.маја 1944.када се на град сручило 600 бомби тешких преко 400 тона.

Да се зла времена никада не забораве потрудио се својевремено Коста Чакић, новинар и публициста, чија је оловка оставила веран запис. Први пут, како наводи у књизи хроници о бомбардовању Подгорице „Пакао под Горицом“, варош на обали Мораче је нападнута из ваздуха 10.августа 1914.године у Првом светском рату, када је погинуо један официр, осморица војника и 13 грађана. Следећег  пута бомбардовање је уследило 16.априла, па 4.јуна и 24.децембра 1915.године, али најсмртоносније су биле оне бомбе које су падале током Другог светског рата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024