ПРОТЕСТ У БАРУ: Вршњачко насиље у порасту, стоп насиљу
Протест грађана одржан је данас у Бар, а повод су били учестали случајеви вршњачког насиља у којима су жртве и починиоци малолетници, недовољан степен безбедности и свеоприсутног насиља међу децом и младима.
Фото:Б.Дабић
Осим Подгорице, протест грађана је одржан и у Бару, да би се скренула пажња јавности, државним институцијама на пораст вршњачког насиља у Црној Гори. Насиље не оправдати. Сви смо чланови једне заједнице те треба помоћи и жртви и насилнику, неке су од порука данашњег протеста у Бару.
иницијатори протеста у Подгорици НВО Удружење „Родитељи“,а Инцијативи за мирни протест придружили су се професори у Бару са намером да укажу на девијантну поаву у друштву, пошаљу поруке да је у питању горући системски проблем који је неопходно решватаи, а интензивно се као целокупно друштво посветити превенцији насиља.
-Имамо пораст вршњачког насиља, и насиље је видљивије него што је било раније. Иницијатива родитеља.ме наишла је на велику подршку актива и професора Средње економско- угоститељске школе и ми смо се организовали у Бару. Указујемо да проблем вршњачког насиља мора бити системски решаван. Већина школа се са вршњачким насиље суочава не само у двориштима, холовима већ и у учионицама. Жртве насиља су ученици, а и просветнии радници, казао је Неђељко Ђуровић, професор Средње економско –угоститељске школе Бар Према његовим речима, починиоци насиља нису бројни, то су “труле јабуке” које морамо да препознамо.
-Надлежни морају да буду присутни, морају да сарађују и морају сви подједнако да буду иницијатори пријављивања било ког облика насиља. Насиље које није пријављено ће се поновити. Рецимо НЕ насиљу, поручио је Ђуровић.
Психолог Бранка Ћаласан истиче да је изузетно важно говорити о вршњачком насиљу и пре него што се оно догоди, а такође, је важно преветивно деловати.
-Драго ми је да се апелују док није минут до 12. Треба да се покаже колике су размере овог проблема и колико је системски важно деловати, казала је психолог Ћаласан истичући да је важно “удесити” систем на начин да имамо дугогодишње стратегије које ће заштити наше младе и децу током развоја, а збринути породице, а родитељство подкријепити.
Професорица Средње економско угоститељске школе Сања Гачевић истиче да о насиљу треба говорити.
-Не само о вршњачком, треба говорити о сваком виду насиљу. Пред насиљем не треба затварати очи и правити се да не чујемо да се у комшилуку нешто дешава. Посебну пажњу треба обратити на вршњачко насиље. Радим у школи, знам и жртве и насилнике. Мислим да и једним и другима треба помоћи. Каже проф.Гачевић
Професорица Средње економско угоститељске школе Александра Ковачевић мишљења је да је данас требало бити више грађана на мирном протесту.
АМЕРИКА СЕ ПОВЛАЧИ: Препушта два главна командна места НАТО-а европским официрима
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе ће предати два главна командна места НАТО-а европским официрима, пренео је Ројтерс, позивајући се на војни извор.
10. 02. 2026. у 07:25
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)