ПРОТЕСТ МАЛИНАРА У БИЈЕЛОМ ПОЉУ: Нова сезона на прагу, а хладњаче пуне

МАЛИНАРИМА са севера Црне Горе догорело је до ноката. Толико, да ће данас у подне пред просторијама Министарства пољопривреде у Бијелом Пољу одржати протест, којем ће претходити састанак малинара и хладњачара из Бијелог Поља.

ПРОТЕСТ МАЛИНАРА У БИЈЕЛОМ ПОЉУ: Нова сезона на прагу, а хладњаче пуне

м.секуловић

- Следећа сезона је на прагу, а хладњаче су пуне. Тренутно се у хладњачама на подручју Бијелог Поља налази 350 тона малине. Великом броју малинара је исплаћено по 4.30 евра, што у новцу, а нешто директно прослеђено апотекама где су узимали препарате, непосредно по завршетку сезоне. Међутим,због економске кризе која је погодила регион одмах након завршетка бербе цена у Србији је пала на 2,30 евра. Имамо велики проблем са продајом - жале се малинари. - Тражили смо од Министарства пољопривреде да субвенционишу свим малинарима до цене 4,30 евра, с тим сто ће хладњачари опет бити у минусу за трошкове откупа, смрзавања и одржавања који је сада и до 70 центи по килограму. Ако не помогну на овај начин, хладњачари ће отићи у стечај, а малинарство као једина грана пољопривреде која је представљала жилу куцавицу Бијелог Поља ће нестати.

СЕВЕР КАО СИРОЧЕ

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ са севера су такође грађани Црне Горе, па кад се помажу разни "губиташи" по централним и јужним крајевима сматрамо да треба и нама да се помогне који од тога живимо и хранимо своје породице. Изгледа да им север Црне Горе једино служи као сироче на основу којег ће испросити силне паре по свету, а од тих пара исти тај север не види ништа - поручују незадовољни малинари.

Из Удружења малинара "Малина Полимље" стигло је и упозорење да огромном броју засада прети опасност од уништавања.

И СТОЧАРИ СПРЕМНИ НА "БУНУ"

ПОСТОЈИ могућност да нам се придруже и пољопривредници из сточарске производње због свог веома тешког положаја. Нећемо дозволити да нам и то униште и у потпуности нас раселе са огњишта - кажу из Удружења малинара "Малина Полимље".

- Самим тим очекујумо још веће миграције из наше општине према Западу. Малинарством се бави више од 500 породица на подручју Бијелог Поља, а у сезони брања приход оставрује и до 2.500 грађана. Држава има девизни прилив од 2,5 милиона евра. Малинарство на северу је социјални програм - тврде малинари, који истичу да су се трудили да у решавању њиховог горућег проблема укључе надлежне институције бројним дописима и састанцима, али поред штурих обећања није било конкретног помака. - Сматрамо да Министарство пољопривреде постоји због нас, а не ми због њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ЛАПСУС ИЛИ САМОУВЕРЕНОСТ?! Селектор Хрватске: Када прођемо Португал, видећемо шта и како даље!