СМОТРА ФОЛКЛОРА БОКЕ: Од игара из Шумадије до дубровачког Линђа

ФОЛКЛОР је једноставно начин живота, игра се срцем а наступи, дружења, гостовања стварају увек драгоцене успомене, јединствена је порука смотре најстаријих фолклораша Боке која је организована у Бијелој. Наступило је пет ансамбала: КУД „Игало“, КУД „Илија Кишић“ из Зеленике, КУД „Слога“ из Ђеновића, Културна мрежа Бијела и гости из фолклорног ансамбла „Никола Ђурковић“ из Котора.

СМОТРА ФОЛКЛОРА БОКЕ: Од игара из Шумадије до дубровачког Линђа

Foto:RTHN

На одушевљење бројне публике представљене су између осталих игре из Шумадије, Црне Горе, Плава и Гусиња, Боке, дубровачког залеђа, одиграни су Гламочко коло, Врсута и игре из Спича, Санџака, Куманова, Котора...

Идеја о организовању оваквих смотри реализована је по узору на Смотру фолклорних ансамбала Црне Горе одржане 2014. године, подсетио је Предраг Шушић, директор Удружења фолклорних ансамбала Црне Горе и ФА „Никола Ђурковић“. Истакао је и да је то значајно за фолклор циеле Црне Горе и очување нематеријалног културног богатства. То је потврдила и ова и претходне смотре организоване у Котору 12. новембра где су се састали дечји фолклорни ансамбали и она у Тивту за генерацију од 13 до 16 година.

За Видака Божовића, координатора Јужне регије Удружења фолклорних ансамбала Црне Горе, концерт у Бијелој је био прави фолклорни спектакл са више од 200 учесника. Још је важније што је и за идућу годину планиран низ активности да се афирмише фолклор, како међу млађом популацијом, тако и међу одраслима, поручио је Божовић. Никола Коровић, уметнички руководилац КУД „Илија Кишић“ сарадњу сматра веома битном јер удруженим снагама може да се уради много више за очување традиције, а за то је потребно и разумевање и подршка и локалних власти и државе.

Са КУД-ом „Слога“ наступио је и Ђорђе Бегу, професионални музичар који је годинама био члан дубровачког „Линђа“. Сада је у пензији и труди се каже да другима пренесе оно што зна, а уметник је на традиционалном инструменту лијерици. И гости и домаћини изузетно су задовољни концертом, а генерацијски то потврђују најстарији члан „Слоге“ марио Москов и најмлађи, његов унук Андрија.

Организацију смотре су подржали Удружење жена Бијела – НВО „Ружа вјетрова“, месне заједнице Игало, Зеленика, Кумбор, Ђеновићи – Баошић, Бијела и Каменари.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз ове бонусе добродошлице без услова