РЕСЕТОВАЊЕ ОКО ДРИТАНА? Могу ли се победничке листе са последњих избора ујединити и сачувати од пада Владе
УСВАЈАЊЕ текста Темељног уговора са СПЦ на седници Владе унело је кризу међу актерима извршне власти, а из Социјалдемократске партије су запретили скраћењем мандата Скупштини.
Фото Скупштина ЦГ
Иницијатива додуше још није прослеђена Парламенту, а како је најавио шеф дипломатије и почасни председник те партије Ранко Кривокапић, то би се могло догодити током ове седмице. Из клупа ДПС још нема наговештаја о томе када ће поднети најављену иницијативу за скраћење већинске подршке Влади.
Политички расплет се, према томе, може очекивати у данима који долазе, а као једна од опција је ново окупљање три победничке листе на изборима 30.августа 2020. године. Могуће је ресетовање односа и избегавање нових избора који би само додатно гурнули Црну Гору у неизвесност у још запаљивој националистичкој атмосфери. Председник Владе Абазовић већ је исказао спремност за договор, док Демократе захтевају оставку премијера након што се проблеми у правосуђу реше.
- За Демократски фронт апсолутни приоритет је избор врховног државног тужиоца у пуном капацитету. У борби против организованог криминала и корупције улога тужилаштва је кључна и зато сматрамо да је најважније омогућити да тај орган не буде у в. д. стању и подложан страху и забринутости због врло кратког временског ограничења у спровођењу конкретних акција - навели су из ДФ.
Из тог политичког савеза позвали су председника Владе Дритана Абазовића да у наредним данима реализује одлуку Владе на чијем је челу и потпише Темељни уговор са Српском православном црквом.
- Уверени смо да се у кратком временском периоду у Скупштини Црне Горе може доћи до већине изнад две трећине укупног броја посланика, и то по свим питањима везаним за испуњавање наших обавеза на путу Црне Горе ка ЕУ - поручили су из овог политичког савеза.
Премијер Абазовић је изјавио да иза новог подизања тензија у Црној Гори и изазивања инцидената око такозваног идентитетског питања стоје криминалне структуре ДПС режима.
- Правда је кренула. Имамо Весну Меденицу, Блажа Јованића у затвору. Имамо акцију против челника "Плантажа", Веселина Вукотића који је такође у затвору. То изазива панику.
Како се неке политике томе не могу супротставити, онда се супротстављају Темељном уговору. На Влади сам објаснио да овде није реч о вери, повреди верских осећања, већ о бизнису. Одређени политички субјекти не могу да валоризују борбу за правду, желе да се врате на национални терен - казао је Абазовић.
ТРЗАВИЦЕ И ФРАКЦИЈЕ У ДПС
ДА се у ДПС-у нешто чудно дешава указује ћутање око најављене иницијативе за пад владе.
У Подгорици се прича да су велике трзавице завладале у партији Мила Ђукановића, а наводно су оживеле и одређене фракције које ни лидер не може да контролише. Неизвесно је да ли Ђукановић има већину за рушење кабинета Абазовића, који свакодневно добија све већу подршку евроатлантских савезника.
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)