ПОРФИРИЈЕ НА ЛИТУРГИЈИ У МАНАСТИРУ ОСТРОГ: Сабрали смо се око Светог Василија како бисмо се вратили себи
СРПСКА православна црква данас слави један од највећих празника Светог Василија Острошког, а тим поводом под Острогом, у Црној Гори, литургију је служио патријарх Порфирије у присуству десетине хиљада људи.
Фото: В. Кадић
У литургијској беседи Његова светост патријарх српски Порфирије рекао је да смо се сабрали око Светог Василија како бисмо се вратили себи, исповедили, покајали.
- Сваком човеку се нешто суштински десило и када дођемо овде знамо да је воља Божја да они који се уздају у њега имају живот вечни. Нисмо само месо, крв, кост, материја. Овде знамо да смо сложено и опет јединствено биће. Светитељи Божји, а међу њима и Свети Василије, потврђују да је човек саздан као духовно биће. Реч Божја за нас је заповест - казао је патријарх Порфирије.
Верници, који су још јуче кренули из Подгорице и других земаља региона, стигли су рано јутрос до манастира Острог, а неки су ту и преноћили.
У манастиру ће се данас састати патријарх Порфирије, који је синоћ стигао под Острог, и премијер Дритан Абазовић.
Свештеник Никола Пејовић у Јутарњем програму ТВЦГ подсетио је да се данас обележава 350 година од упокојења Светог Василија Острошког.
- Свети Василије нас сабира поред свог ћивота и кажу да је ово једина река људи која тече узбрдо, река која тече ћивоту Светом Василију Острошком - казао је Пејовић.
Објаснио је да јубилеј 350 година због короне није могао да се прослави прошле године.
Додао је да ће поводом ове свечаности у Никшићу бити одржана литија, која се одржава од 1996. године.
Литија ће кренути у 18 сати.
Литургији је присуствовао митрополит Нектарије који је дошао са Крфа.
Препоручујемо
ДРИТАН ИЗМИСЛИО ПОЗИВ ПАТРИЈАРХА: Данило Шарановић "удара пацке" председнику Владе Црне Горе
11. 05. 2022. у 20:19 >> 22:21
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)