НЕМЦЕ МАМЕ НИЖИ ПОРЕЗ И ЛАГОДАН ЖИВОТ: Док Ђетићи одлазе у иностранство трбухом за крухом, странци комфор налазе у Црној Гори

Б. ДАБИЋ

28. 02. 2022. у 10:44

ТРЕНД који је до пре нелико месеци звучао као немогућа мисија, постао је реалност. У Црну Гору се досељавају Немци - немачки пензионери, пословни људи, породице са децом.

НЕМЦЕ МАМЕ НИЖИ ПОРЕЗ И ЛАГОДАН ЖИВОТ: Док Ђетићи одлазе у иностранство трбухом за крухом, странци комфор налазе у Црној Гори

Михаил Бадер (десно) са Немцем који је добио боравак, Фото Б. Дабић

Подсетимо, Немачка је једна од обећаних земаља за држављане Црне Горе који су у потрази за послом, поготово од 1. марта 2020. године када је ступио на снагу либералнији закон о усељавању стручне радне снаге у ову европску државу. Међутим, док црногорски држављани одлазе у Немачку трбухом за крухом, Немци се пресељавају у Црну Гору.

- Један од разлога због којих Немци долазе у Црну Гору су порези који су много нижи. У Црној Гори порез на добит је од 9 до 15 одсто који је у Немачкој око 42 одсто. Затим то је комфорнији начин живота у периоду пандемије вируса корона. Живи се релаксираније у Црној Гори. Мере у Немачкој су много строже и то траје већ дуго, људима ствара велики притисак за свакодневни живот - каже Михаил Бадер који већ 15 година живи у барском насељу Утјеха.

Бадер наводи да га све више Немаца зове због доласка у Црну Гору. Распитују се за услове шта им је поребно да "преселе" бизнис.

Брачни пар из Немачке који живи у Бару, Фото Б. Дабић

На питање које су старосне доби Немци који се досељевају, Бадер одговара да су се већ доселили људи који су пензионери, али има и породица са децом.

- Већ има неколико породица које су дошле да живе у Бару. Скоро свакодневно добијам упите од држављана Немачке. Питања су разна: шта је потребно за отварање фирме, колико коштају некретнине, шта је потребно да се деца упишу у школу - каже Бадер.

Шта може немачке држављане мотивисати да се преселе и за стално настане у Црној Гори, питање је на које одговоре са неверицом траже Црногорци.

Међутим, и брачни пар Јоаким и Сигрид Шванд, који већ десетак месеци живи у Бару пронашли су своје разлоге. Некретнине у немачком граду Хацхенбургу су продали и у барском насељу Шушањ купили кућу са погледом "и на море, и на планину". Јоаким Шванд (74) је радио као комерцијалиста у ланцу мегамаркета и остварио је пензију од 1.600 евра.

Његова супруга Сигрид, медицинска сестра, напустила је посао 2020. кад је проглашена пандемија вируса корона, неколико година пре него што је стекла услове за пензију. Она објашњава да је посао напустила због оптерећења да се често тестира на вирус корона. За неколико година, како каже, и она ће добити своју заслужену пензију која ће износити око 1.400 евра.

Упитани за разлоге важне животне одлуке - пресељења из Немачке у Црну Гору, наводе климу која је "за здравље одлична".

- Оно што је пресудно је чињеница да се овде живи опуштеније, нема тог неподношљивог притиска због мера. Тешко је живети у императивном систему. То траје две године - наводи Сигрид, истичући да Црна Гора има прелепу природу, диван је и север и југ.

- Он наших примања у Црној Гори можемо добро да живимо, иако су неки прехрамбени производи скупљи него у Немачкој.

МЕРЕ ПРЕВРШИЛЕ МЕРУ

АУСТРИЈА је већ увела обавезну вакцину против вируса корона од фебруара. Казне су од 600 до 3.600 евра за оне који неће да се вакцинишу. Предлог је да вакцина против вируса корона буде обавезна и у Немачкој.

- Ако предлог Закона прође у немачком парламенту, то ће бити додатни притисак на људе којима су мере "већ превршиле меру" - каже Бадер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024