НЕ ДАЈУ ДА СЕ УНИШТИ ПРИРОДА: Петиција против експлоатације угља у Матаругама

27. 12. 2021. у 17:20

НАКОН што је Влада Црне Горе расписала конкурс за доделу концесија за истраживање и експлоатацију угља у селу Матаруге, општина Пљевља, власници имања у самом Пољу Матаруге, где је предвиђен коп, као и власници имања у ужој и широј околини села Матаруге, потписују петицију против реализације овог пројекта у циљу очувања природе, биодиверзитета, пољопривредне производње, сеоског туризма и уопште живота на овом локалитету.

НЕ ДАЈУ ДА СЕ УНИШТИ ПРИРОДА: Петиција против експлоатације угља у Матаругама

М.Дробњак

Из НВО сектора смарају да планирано истраживање на локацији Матаруге и евентуално отварање новог копа Рудника угља, у месту где је се вишегодишњим радом и промоцијом, тек однедавно почео развијати сеоски туризам, уништило би сав мукотрапан рад и труд појединих невладиних организација и Туристичке организације Пљевља на промоцији овог краја.

- Са планираним отварањем рудника угља у Матаругама затвара се свака прича за рурални развој овога подручја. Отиловићко језеро се користи за водоснабдевање грађана Пљеваља, а отпадне воде из рудника не би могле нигде друго да иду сем у Ћехотину или језеро, каже Васо Кнежевић, председник НВО “ Да заживи сели“.  

Он напомиње да је  у току израда Студије заштите горњег тока Ћехотине, на потезу од бране „Отиловићи“ до места Кракалице на ушћу Козичке реке у Ћехотину, на основу које ће ово подручје бити Парк природе од следеће године.

Исто тако, према ЕУ директивама сектор угља се избацује из употребе постепено.

- Ово подручје је последњих година постало туристички репер Пљеваља, захваљујући видиковцу Меандри Ћехотине… Па зар и тај зрачак наде, да се нешто у Пљевљима развија а да није експлоатација сировина на неодржив и на животну средину штетан начин, треба угасити!? Све су то разлози који говоре да не буде рудник угља у Матарушком пољу и да се не сме дозволити девастирање природних потенцијала овога краја - истакао је Кнежевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ТРАМП УКРАО ШОУ НА ЖРЕБУ ЗА СП: Сцена која је обишла свет - Меланија није крила одушевљење (ВИДЕО)

ТРАМП УКРАО ШОУ НА ЖРЕБУ ЗА СП: Сцена која је обишла свет - Меланија није крила одушевљење (ВИДЕО)

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп био је у центру пажње на извлачењу група за Светско фудбалско првенство 2026. године, где је извео свој познати YMCA плес и примио прву ФИФА-ину награду за мир.

06. 12. 2025. у 10:31

Коментари (0)

МИШЉЕЊА СУ ОПРЕЧНА: Да ли заиста овај језик користи највише пословних људи?