У КРАЉИМА СВАКИ КАМЕН ЈЕ ИСТОРИЈА: Чудесно место подно Комова, код Андријевице, изнедрило људе са образом пречим од живота

Милена Марковић - Милутин Секуловић

07. 11. 2021. у 07:39

ЈУТРО је поранило. Поранио је и Павле Кићовић. Има пет година. Трчкара поред Краштице. И, пева. Пева за себе: "Весели се српски роде". Песма која је обележила литије, из грла детета зауставља нас. А, он, тај дечак, нас и не примећује.

У КРАЉИМА СВАКИ КАМЕН ЈЕ ИСТОРИЈА: Чудесно место подно Комова, код Андријевице, изнедрило људе са образом пречим од живота

Фото З. Јовановић

- Да ли би песму поновио, нама - упитали смо дечака.

Пристао је тек када је мама Николина нашој екипи дала сагласност. Стао испред фото-репортера, стегао песнице, подигао ручице. И, као да је на каквом важном такмичењу, запевао.

Кад је завршио последњи стих "Нек се српски барјак вије, од Призрена до Румије", награђен је аплаузом. Али, некоме се из "публике" отело: "Браво, прави си Црногорац!"

Дечак је, на тренутак, заћутао. Спојио трепавице и одбрусио:

- Нисам ја Црногорац, ја сам Србин. Чувам косовски завет.

Овако смо се сударили са васојевићким Краљима, чудесним местом подно Комова у којима су вековне страже српског подвизништва у очувању идентитета. Из тих стража, са тих караула, нису одступили ни у најстрашнија времена. Непролазна... Овако смо примили пацку. Лекцију. Поруку.

- Код нас је то тако. Не може другачије - звучале су утешно речи домаћина Микана Перовића и Милутина Ђурковића. - Шта је корен без изданака? Шта смо, ако не знамо ко смо? А, то што знамо, треба да знају и они који нас наслеђују. То вам је одговор како смо се сачували кроз векове.

Дочекују нас, ови људи, у центру Краља. Иза њих се извија обновљени Богородични храм. Око храма, стари и нови гробови. Дишу душе, чини се, док се Љубан и Комови каче за небо. Па, одозго, мере земљу и замотавају ветрове.

Књижевник Ратко Делетић, овдашњи, записао је:

- Ово место је светилиште. Зора. Слобода. Овде се човек са сунцем рађа. Живи и траје под комским звездама. Нигде не траје људска ведрина, непосредност и топлина, као овде. Краље је историја.

- Делетић је овај драгуљ од речи заслужено даровао овом месту - каже Милутин Ђурковић.

Однекуд поново песма. Певају Пријепољци, Игор Дачевић и Дејан Грандов. Завршавају прилаз завичајном музеју.

- Дођите сутра, колега доноси гусле. То, тек, да чујете...

За нас, у дневној причи, данас је и сутра и, прекосутра... Редакција штедљива. Црна Гора је црно иностранство.

- Краље је дало више од триста знаменитих сликара, књижевника, доктора наука, спортиста - слушамо причу испред куће Милутина Ђурковића, сликара, а може се рећи и - мултимедијалног домаћина који је у свему сам свој мајстор, а најбољи је на свету мозаичар: где год стигне он утисне српски грб. На чесму. Терасу. На столове. Чак и на оџак, како је то фокусирало "око соколово", нашег Миће Секуловића.

- Да, да. Свуда остављам трагове - каже Милутин.

- Опасна екипа - прозрео је.

Неке од нас добро познаје. Дарку Јововићу и Мићи Секуловићу одавно је подигао лествицу "јабукометра".

Имање Ђурковића је историја, у историји Краља. Ми смо у Милутиновој кући која је, сама, одавно испричала причу о себи. Прво поглавље је оно време када је Петар Карађорђевић, тада кнез, касније краљ, кренуо да проси Зорку, кћерку краља Николе. Пут га је водио управо овуда, где стојимо. Дао је, тада, Милутиновом прађеду новац да подигне ову кућу.

- Тако је било - каже нам. - И то је уписано на овој бронзаној табли, ово је сведок и документ. Ја сам чувар... После је овуда пролазио и краљ Александар са војском, 1915.године. Његовим јунацима подигли смо споменик у црквеном гробљу. Осморица, њих, чије смо кости прикупили. Али, нисмо се одрекли ни потоњих јунака, пилота српске авијације. Њима смо наменили овај белег - "јастреб", за ваздухопловце који су се жртвовали у одбрамбеним ратовима. Ми ништа не препуштамо забораву.

Сведоче Микан и Милутин, са посебним жаром, о временима проте Милоша Велимировића, овдашњег, који је оставио дубок траг у књижевном стваралаштву Црне Горе. Диче се школом, која је после Цетињске, овде у Краљима, уписала прве ђаке. Казују и о Милошевој ћерки, Вуки, првој жени скулптору у српском роду.

- Њој се дивио цели свет, а неки су је заборавили, ми нисмо - говоре нам.

Колико је времена и колико новинских стубаца потребно да се исприча, тек део историје Краља? Ко не зна, било би добро да се у тај посао упусти, као што то чини колико може Микан Перовић. Сваки од ових наших саговорника који сведоче историју заслужан је за приче за читав роман.

- Ми смо истражили, чак, да су у Краљима корени Ђорђа Петровића, Карађорђа - причају нам. - Његов ђед Јован Ђуришић, управо је овде рођен. Зато смо Карађорђу у Краљима и споменик подигли. И, долазе нам Карађорђевићи. И други... Само Мило никад није дошао. И, што ће. Овде је, као што је забележио Ратко Делетић, историја. Сваки камен, историја. И овде Краљани, у кући Милутина Ђурковића чувају медаље: од Обилића до партизанске споменице. А, чује се у овој кући, на тренутак, као да звекну они дукати које је краљ Петар, скромно, спустио у чинију да се подигне кућа Ђурковића. Чује се, како звече.

И ТАГОРА ЗАДИВЉЕН ЛЕПОТОМ

КРАЉЕ је са Вуком Велимировић 1936. посетио и неколико дана боравио нобеловац Рабиндранат Тагоре. Био је опчињен, како је забележено у овом чудесном месту, лепотом природе и људске душе. Говорило се да је нобеловац из Индије, пренаменио српској вајарки: "Чезнем да ти кажем најдубље речи које ти имам рећи, али се не усуђујем, страхујући да би ми се могла насмејати".

ЗАБОРАВ СТРАШНА СТВАР

НАШ колега Дарко Јововић, новинар "Дана", свестан да је "заборав страшна ствар", како је говорио Михаило Лалић, бележио је историју Краља, бележећи подвиге Васојевића у очувању српског идентитета. Овај посвећеник истинским вредностима уз чије раме је и дописник "Новости" са севера Црне Горе, Мићо Секуловић, оставио је значајна сведочења о историји народа овога краја. Његова књига "Из пера репортера", својеврсни је документ за ово, али и будуће време.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ПАЛА ОДЛУКА! Ево кога је Новак Ђоковић одабрао за тренера, мастерс у Риму све открио (ВИДЕО)