УМЕСТО ВИЛЕ НОВОГРАДЊА: Друштво за улепшавање Врачара о објекту у Интернационалних бригада

Ш. Маровић

28. 04. 2021. у 08:51

УМЕСТО старе виле у Улици интернационалних бригада 47 на Врачару инвеститор планира да изгради стамбени објекат рушећи постојећи, апелује Друштво за улепшавање Врачара и скреће пажњу да ће урбанистички пројекат за изградњу троспратнице бити на јавном увиду од 10. до 18. маја у згради Градске управе.

УМЕСТО ВИЛЕ  НОВОГРАДЊА: Друштво за улепшавање Врачара о објекту у Интернационалних бригада

Фото З. Јовановић

Овај објекат припада целини "Котеж-Неимар" која је била уписана у Евиденцију непокретности под такозваном претходном заштитом, али до краја децембра 2020. године, сазнају "Новости" у Заводу за заштиту споменика културе Београда.

Израда Предлога одлуке о утврђивању "Котеж-Неимара" за просторно културно-историјску целину је у току, а Скупштина града Београда требало би да најкасније у јуну да усвоји план заштите Неимарске падине.

Баш у овом међувремену, како за наш лист каже председник Друштва за заштиту Врачара Александар Арсенијевић, добро очувани објекат који краси Неимарску падину замениће зграда која "притом премашује дозвољене висинске габарите за овај део престонице".

ПРОШИРЕЊЕ Будући изглед зграде, Фото Фејсбук, Друштво за улепшавање Врачара

- Можемо очекивати још оваквих насртаја у наредна два месеца. У конкретном случају, на месту прелепе једноспратне виле планирана је изградња троспратнице са четвртим, повученим спратом. Инсистирамо да се под хитно обустави усвајање овог пројекта и да се заустави свако даље рушење на подручју Неимара, до усвајања Плана заштите Неимарске падине - каже Арсенијевић.

ПАДИНА ОД 2014. ГОДИНЕ

ЦЕЛИНА на којој инвеститор планира да сруши стару предратну зграду и сазида нови објекат први пут је под називом "Котеж-Неимар" евидентирана 2014. године, а под истим именом у постојећим границама и 2017. године.

Овај део града представља културно добро које ужива статус претходне заштите.

Захтев за усвајање овог урбанистичког пројекта поднело је привредно друштво, садашњи власник предратне виле у историјском језгру Врачара. Међутим, архитекта Марко Наумовић, представник Друштва за уређење и улепшавање Крунског венца, за "Новости", каже да ће се на све правне начине покушати заустављање рушења виле у Интернационалних бригада.

- У овом делу Врачара по плану је дозвољена градња приземља, два спрата и евентуално увученог спрата, а планирани објекат свакако премашује те габарите - тврди Наумовић.

- Користи се ситуација док се Неимарска падина поново не стави под заштиту за разне интервенције. Овакав приступ може да покрене нови циклус изградње.

Елаборат заштите Неимарске падине предат је Републичком заводу за заштиту споменика, који су евидентирали ово подручје као оно са значајним градитељским наслеђем. Вила у старом језгру Врачара изграђена је 1930. године за инжењера Милоша К. Антића, коју је он пројектовао за своју породицу у духу академизма.

- Зграда је 1932. године дозидана према пројекту архитекте Ђ.М. Ђорђевића - за "Новости" кажу у Заводу за заштиту споменика културе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (4)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве